SON DAKİKA

TCG Anadolu Amfibi Hücum Gemisine SİHA Konuşlandırılacak

NTV’de özel bir röportaj veren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacak S/İHA sistemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Bu haber 08 Mart 2021 - 0:25 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

 

Daha önceden de TCG ANADOLU amfibi hücum gemisine silahlı insansız hava aracı konuşlandırılacağı yönünde açıklamalarda bulunulmuştu. SSB İsmail Demir tarafından son yapılan açıklamada Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağı ifade edildi. Demir açıklamasında, “Anadolu’ya iniş/kalkış yapan İHA, onun için özel tasarlanan TB2’ler ve diğer sabit kanatlı platformlar söz konusu. Anadolu’yu SİHA gemisi yapmak gündemde.” ifadelerinde bulundu. Baykar Savunma tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Bayraktar TB3 SİHA sistemi, TCG ANADOLU için özel geliştirilen Bayraktar TB2 temelli SİHA sistemi olmasının yanı sıra katlanabilir kanat yapısına sahip olacak.

TCG Anadolu LHD’nin bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisine dönüştürülmesi sürecinde katlanabilir kanatlara sahip olacak 30 ila 50 arasındaki Bayraktar TB3 SİHA platformu gemiye konuşlandırılacak. Bayraktar TB3 SİHA sistemleri TCG Anadolu’nun güvertesini kullanarak iniş-kalkış yapabilecek. TCG ANADOLU’ya entegre edilecek komuta merkezi ile de aynı anda en az 10 adet Bayraktar TB3 SİHA’nın operasyonlarda kullanılabileceği ifade edilmektedir.

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU’nun inşa faaliyetleri hakkında son açıklama da SSB Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapıldı. Basın mensuplarıyla Ocak 2021’de bir araya gelen Demir 2021 yılı içerisinde güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanan sistemler hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Demir açıklamasında, 2021 yılında, Sedef Tersanesinde inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi L400 TCG ANADOLU’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini aktarmıştı.

Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonu tamamlanan L400 TCG ANADOLU Liman Kabul Testlerine (HAT) devam ediyor. 2021 yılı içerisinde ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek. Sedef Tersanesi takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etmişti. Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiğinde amiral gemisi olacak olan TCG ANADOLU aynı zamanda Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

TCG Anadolu’nun pistinden ‘taktik’ sınıf İHA kalkabilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Sedef Tersanesinde çalışmaları süren TCG Anadolu’daki son durumun bizzat incelenmesi adına gemiye bir ziyaret gerçekleştirilmişti.

Atatürk'ün Katilleri

Bakan Varank tarafından geminin incelenmesi sırasında yapılan açıklamada TCG Anadolu ile Türkiye’nin yeni kabiliyet ve kazanımlar elde edeceğinin altı çizilmişti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada ise, COVID-19 pandemisi sebebiyle TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri’ne tesliminin 2020’den 2021’ye ertelendiği açıklanmıştı.  Ayrıca önemli bir husus olarak geminin teslimi sırasında yetişmese bile Anadolu’da uçak platformları yerine İHA’ların konuşlandırılabileceği de ifade edilmişti. 

TCG ANADOLU

SSB tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG ANADOLU gemisinin yapımına başlandı. Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu Gemisinin inşaatına İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesinde devam ediliyor.

TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!