SON DAKİKA

TCDD’deki Sağlık Raporları Sayıştay’a Takıldı

TCDD’de teknik personel olarak işe giren 637 kişinin, göreve başladıktan sonra sağlık raporu alıp masa başı göreve geçtikleri tespit edildi.

Bu haber 28 Aralık 2022 - 15:10 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) teknik personel olarak işe giren 637 kişinin, göreve başladıktan sonra sağlık raporu alıp masa başı göreve geçtikleri tespit edildi.

Kondüktör, makinist, vagon teknisyeni, yol bakım şefi, trafik kontrolörü olarak işe giren personel daha sonra sağlık nedeniyle bu görevi yapamayacaklarını öne sürüp, odacı, gişe memuru, büro şefi oldu.

Sayıştay, unvan değişikliği ile görevlendirme yapılan bu kişilerin sağlık raporlarının yeniden değerlendirilmesini istedi.

Sayıştay’ın TBMM’ye sunduğu TCDD denetim raporunda yer alan bulguya göre EST bakım şefi, EST sürveyanı, hareket memuru, hat bakım onarım memuru, istasyon şefi, koruma güvenlik amiri, koruma güvenlik görevlisi, koruma güvenlik şefi, kondüktör, makinist, makinist yardımcısı, trafik kontrolörü, tren şefi, tren teşkil memuru, vagon teknisyeni, yol bakım şefi, yol sürveyanı, yol ve geçit kontrol memuru gibi trafik ve bakım hizmetlerinde kilit rol oynayan personeller raporla görev değişikliği yaptılar. Bu kişilerin odacı, memur, gişe memuru, dağıtıcı, itfaiye eri, büro şefi olarak görevlendirildikleri anlaşıldı.

YENİDEN BAKILSIN…

Unvan değişikliğine gidilen personeller ayrıldıkları görevlerin kadrolarını işgal etmeye devam ettiklerinden, yerlerine yeni eleman da alınmıyor. Bu görevlere sürekli geçici personel görevlendirildiğini belirleyen Sayıştay denetçileri  şöyle dedi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Göreve başladıktan belirli bir süre sonra atandıkları kadrolardaki görevleri yapamayacaklarına dair sağlık raporu alarak masa başı görevlere atanan 637 adet personelin; geçen zaman içerisinde sağlık durumlarında bir iyileşme olup olmadığının ve buna bağlı olarak atandıkları görevleri yapıp yapamayacaklarının tespiti amacıyla gerekli işlemlerin yapılması önerilir.”

KAYNAK: SÖZCÜ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR