SON DAKİKA

TBMM’YE SUNULDU, 90 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK!

AKP, infaz düzenlemesini Meclis Başkanlığı’na sundu. Ceza infaz indirimi paketinde, cinsel suçlar, uyuşturucu, kadına karşı şiddet ve terör suçları kapsam dışında tutulurken 90 bin kişi paketten faydalanacak.

Bu haber 31 Mart 2020 - 18:08 'de eklendi.
Abone ol

AKP Grupbaşkanvekili Cahit Özkan, TBMM Başkanlığı’na sunulan infaz düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TBMM’de düzenlenen basın toplantısında, Özkan pakette 70 madde olduğunu belirtti. İnfaz düzenlemesinde toplamda 90 bin kişi düzenleme kapsamına girerken, 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş çocuğu olan anneler ve kendisine bakamayacak hastaların konutta infazı düzenlemesi de getirildi.

Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İnfaz hukukunun temel prensipleri dikkate alınarak infaz adaletini hedefledik. İnfaz düzenlemesi zor bir alandır. Bu alanda özellikle milletimizin rehberliği bize yol gösterici olmuştur”

“Cinsel suçlar, uyuşturucu, kadına karşı şiddet, cinayet ve terör suçları bu kapsamın dışına çıkarılmıştır. Kalıcı düzenlemeler getiriyoruz. Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir. Çıkar amaçlı suç örgütü kuranlarla ilgili cezalar artıyor”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Kapsamdaki suçlara kalıcı infaz oranı yüzde 50 olarak düzenlendi. 2 yıllık denetim süresini 3 yıla çıkartıyoruz. Denetim serbestlik ceza ile orantılı olacak”

İNFAZ DÜZENLEMESİNDEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

“Yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle cezaevinden çıkacaklarla beraber bu sayı yaklaşık 90 bine yaklaşıyor”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!