SON DAKİKA

TBMM’de Makam Aracı Saltanatı

“Makam aracı saltanatı” Meclis’te de yaşanıyor. TBMM Başkanvekili, Meclis’te 292 aracın olduğunu açıkladı. İYİ Partili Öztürk, bazı araçların daire başkanlarının özel işlerinde kullanıldığı iddialarını gündeme getirdi.

Bu haber 12 Eylül 2021 - 0:35 'de eklendi.
Abone ol

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuda kullanılan araçlar için haziran ayında yayımlanan, “tasarruf genelgesi” kağıt üzerinde kaldı. Kamu kurumlarında kiralık araçlar ve diğer makam araçlarının azaltılması talebine karşın sadece TBMM’de 300’e yakın aracın bulunduğu ortaya çıktı.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı önergesinde, Meclis’te kullanılan araçların sayısını ve bu araçların hangi personele tahsis edildiğini sordu. Öztürk önergesinde ayrıca, “Tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir dönemde TBMM muaf tutulsa bile kamu etiği gereği hizmetlerin aksamaması dikkate alınarak araç tasarrufu konusunda birtakım tedbirler alınması düşünülmekte midir, bu tedbirler neler olacaktır?” diye sordu.

KAMU GÖREVİNDE KULLANILIYOR SAVUNMASI

Öztürk’ün önergesine, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç yanıt verdi. Araçların sadece kamu görevi sırasında kullanıldığını iddia eden Bilgiç, TBMM araç envanterine kayıtlı, hizmet alımı yoluyla temin edilen ya da diğer kamu kurumlarına ait olup geçici olarak Meclis hizmetine sunulan araç sayısının 292 olduğunu söyledi.

AKP’li Meclis Başkanvekili Bilgiç’in yanıtını BirGün’e değerlendiren İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, “Araçların sadece görev sırasında kullanıldığı bilgisinin doğru olmadığına yönelik duyumlarımız var. Öyle ki Meclis’in bazı daire başkanlarının makam şoförünü de bypass ederek araçları kendi başlarına ve özel işleri için kullandıkları söyleniyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasarruf tedbirlerini göz önüne aldıklarında TBMM’deki 292 aracın fazla olduğunu dile getiren Öztürk, “Sadece envanterdeki araçlarla yetinmeyip onlarca araç kiralamışlar. Meclis Başkanı ve başkanvekillerinin birçok aracı var. Grup Başkanlıklarına ait araçlar var. Bunların toplam sayısına bakarsak, 60’ı, 65’i geçmemesi lazım. Bunun dışındaki araçlar nerede kullanılıyor? Bunu neden açıklayamıyorlar? 200’den fazla aracın önemli bir bölümü keyfi nedenlerle kullanılıyor olabilir” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!