SON DAKİKA

Tasarruf Genelgesi İşe Yaramadı 4,2 Milyar TL’ye Araç Kiralandı

‘Tasarruf tedbirleri’ genelgelerini kağıt üzerinde bırakan harcamalar sürüyor. Ülkedeki 349 kamu idaresi, ocak ayında 4,2 milyar TL’lik taşıt kiraladı. Kiralık taşıtlara bu ay harcanan para, geçen seneye oranla yüzde 216 arttı.

Bu haber 31 Ocak 2023 - 15:30 'de eklendi.
Abone ol

Kamu kurumlarının taşıt kiralamalarına kısıtlama getiren Tasarruf Tedbirleri Genelgeleri, hemen her yıl kağıt üzerinde kaldı. AKP’li belediyeler ve bakanlıklar başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeleri yok saydı. Kamu idarelerinin 2023 yılının ilk ayında kiralık taşıtlar için harcadığı paralar da “Tasarruf genelgelerine uyulmuyor” eleştirilerinin haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Elektronik Kamu Alımları Platformu’ndan alınan bilgilere göre, Ocak 2023’te taşıt kiralamaya yönelik toplam 402 ihale sonuçlandırıldı. Taşıt kiralama için ihale düzenleyen kurum sayısı ise 349 ile ifade edildi. İhaleler kapsamında sözleşme imzalanan yüklenici sayısı 388 oldu.

REKABET ORTAMI YOK

2023 yılının ocak ayında imzalanan 486 taşıt kiralama sözleşmesinin bedeli kayıtlara, 4 milyar 217 milyon 426 bin TL olarak geçti. İhalelerde rekabet ortamının sağlanmadığını ortaya koyan veriye göre, ihalelerdeki kamu lehine indirim oranı yalnızca yüzde 14 olarak kaydedildi. Ocak 2023’teki taşıt kiralama ihalelerinin ortalama katılımcı sayısının ise “Mal alımı” kategorisinde bir, “Hizmet alımı” kategorisinde dört ve “Kiralama” kategorisinde dört olduğu bildirildi.

2022’DE 1,3 MİLYAR TL’LİK SÖZLEŞME

Kamu idareleri Ocak 2022’de ise 1 milyar 333 milyon TL’lik taşıt kiralama sözleşmesine imza attı. 2022’nin ilk ayında imzalanan taşıt kiralama sözleşmesi sayısının 414 olduğu öğrenildi. Küçükçekmece Belediyesi, Tuzla Belediyesi ve Kartal Belediyesi, Ocak 2022’de en maliyetli taşıt kiralama sözleşmesine imza atan ilk üç belediye olarak öne çıktı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ocak ayında en maliyetli taşıt kiralama sözleşmesine imza atan bazı belediyeler ise şöyle sıralandı:

KAYNAK: BİRGÜN

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR