SON DAKİKA

Tarsus’ta ‘Gizemli Kazı’nın Yapıldığı Evde Yangın Çıktı

Tarsus’ta bütün dünyayı merak içinde bırakan gizemli kazının yapıldı ev yandı.

Bu haber 19 Nisan 2022 - 17:55 'de eklendi.
Abone ol

TarsusHaber’de yer alan habere göre; Tarsus 82 Evler Mahallesinde sabah saatlerinde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından yapılan müdahale sonucu kontrol altına alınırken yangının çıktığı adres ise duyanları şok etti.

Yangının çıktığı ev ise dünyanın takip ettiği tanıdık bir adres oldu.

MİT ve Özel Harekât polislerinin gözetiminde 1 yıl süren gizemli kazı çalışmasının yapıldığı kırmızı ev olarak hafızalara kazınan yere Milletvekillerinin bile alınmamıştı.,

Şimdi yangının hangi amaçla çıktığı yada çıkarıldığı araştırılmaya başlandı.

EFSANEYE DÖNÜŞMÜŞTÜ

Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde, MİT ve Özel Harekât polislerinin gözetiminde 1 yıl süren gizemli kazı çalışmaları 3 Kasım 2017’de ani bir kararla bitirilmişti.

Bütün şehir, “Kral Dakyanus’un hazinesi bulundu”, “Hz. Musa’nın 2600 yıldır kayıp sandukası aranıyor”, “Yeraltı şehrine ulaşıldı”, “Tonlarca altın çıktı” gibi efsanelerle çalkalanırken, milletvekilleri bile kazı alanına alınmamıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

RAPORDA KAYDA DEĞER BİR ŞEY BULUNAMADI DENİLDİ

Tarsus Müze Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarına ilişkin 2 Kasım 2017 tarihli uzman raporunun incelendiği belirtildi.

Yazıda gizemli kazıda elde edilenlerle ilgili şu ifadeler yer aldı: 

“Söz konusu raporda, anılan alanda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 1 adet bronz sikke, kırık sütun parçası, etütlük durumda seramik parçaları haricinde envanterlik nitelikte taşınır- taşınmaz kültür varlığına rastlanmamış olması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varıldığı belirtilerek, alanda açılan 3 kazı çukurunun can ve mal güvenliği açısından kapatılması talep edilmektedir. 

Bu kapsamda bahse konu kazı çukurlarının yürürlükteki mevzuat hükümleri kapsamında gerekli güvenlik tedbirleri alınması kaydıyla iliniz, Tarsus Müze Müdürlüğü’nce kapatılması ve sonucunda bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederim…” 

Kaynak: TarsusHaber

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!