SON DAKİKA

TARİŞ İŞÇİLERİ SERBEST BIRAKILDI

İşten atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçiler, fabrika önüne gelen çevik kuvvet ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Bu haber 07 Kasım 2018 - 23:46 'de eklendi. Son Güncelleme8 Kasım 2018 - 00:09
Abone ol

İzmir’deki Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldı. İşten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada işçiler, servisleriyle dönmeyerek fabrika içinde eyleme başladı.

Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçilere polis saldırdı. Fabrika önüne gelen çevik kuvvet, 65 kişiyi gözaltına aldı.

Aralarında sendikacıların da olduğu 65 kişiden 33’ü saat 04.00 sıralarında, diğer işçiler ise ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçiler ve sendika yöneticileri fabrika önünde yaptıkları açıklamada “TARİŞ yönetimi diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz devam edecek” denildi. Ayrıca saat 11.00’de fabrika önünde yapılacak açıklamaya çağrı yapıldı.

Evrensel’de yer alan habere göre fabrikada Gıda-İş’in örgütlenme çalışmaları 5 ay kadar önce tamamlanmış fakat sendikanın örgütlülüğü kabul edilmemişti. Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

“Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz.”

İşçilerin fabrikadaki eylemi sürerken fabrikaya gelen İl Emniyet Müdür Yardımcısı işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu ileri sürdü.

Uzbek, polisle görüşme sırasında işçilerin taleplerinin net olduğunu ve Anayasa’ya aykırı davrananın işveren olduğunu belirtti. Polis, fabrika önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldıktan sonra direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. 100’e yakın işçi gözaltına alındı.

‘İŞTEN ATILMAMIZIN NEDENİ SENDİKAYA ÜYE OLMAMIZ’

Serbest bırakılan işçilerden Davut Ay “İşten atılmamızın nedeni, sendikaya üye olmamız. Bundan 5-6 ay önce tehditler yapıldı zaten. Sonuç buraya geldi. İşten attılar. İfadelerimiz alındı. Doktor kontrolden geçirildik ve serbest bırakıldık” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘YAPILAN MUAMELEYİ KINIYORUM’

Serbest bırakılan işçilerden Murat Yılmaz ise direnişin devam edeceği şu sözlerle aktardı:

“Sendika temsilcisi arkadaşımızın uyarısıyla beraber dışarıya sukunetle kendi isteğimize göre çıkmamıza rağmen polis bize müdahale etti. Bunu kınıyorum. Yapılan muamelenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Direnişe devam edeceğiz. Bugün saat 11.00’de basın açıklamamız var. Sabah itibariyle de fabrikada direnişimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

GÖZALTILAR SONRASI FABRİKA ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Sabaha karşı serbest bırakılan TARİŞ işçileri, 7.30 da yeniden fabrika önünde bir araya geldi. Burada açıklama yapan DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “Hukuksuzluğun sorumluları bunun hesabını verecekler. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikamızla diyaloğa geçilmesini istiyoruz. Diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz devam edecek” dedi.

Ayrıca personel müdürü, gözaltından çıkan işçilere idari izinli sayılacaklarını açıkladı.

DİSK GIDA-İŞ BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI YAPTI

TARİŞ’te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş işten atmalara ve gözaltılara karşı bugün saat 11.00’de fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirileceğini duyurdu

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!