SON DAKİKA

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Yerleşke Süslemesine Milyonlarca Liralık Harcama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de çıkan yangınlar için “Neden müdahale edilmiyor”, “THK uçakları neden kullanılmıyor” tepkileri için yangı söndürme uçaklarının maliyetinin fazla olduğunu belirterek tasarrufa gidildiğini söylemişti. Pakdemirli döneminde, bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) zorunlu olmayan harcamalarda tasarrufa gitmediği ortaya çıktı. Bakanlık ve genel müdürlük, son üç yılda 20 milyon TL’yi aşan harcama yaptı.

Bu haber 07 Ağustos 2021 - 20:39 'de eklendi.
Abone ol

Tarım ve Orman Bakanlığının orman yangınlarına karşın yangınla mücadele bütçesi tartışılırken yeni bir skandal ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı kiralık makam araçlarına 7.2 milyon lira, Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) ise Beştepe’deki ana yerleşkesi için 7.1 milyon liralık çevre harcama yaptığı öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı, hizmetlerinde kullanmak üzere 2019 ve 2020’de yaptığı, toplam bedeli 7.2 milyon TL’yi bulan iki ayrı ihale ile 50 adet araç kiraladı.  Kamu İhale Kurumunun (KİK) verilerine göre üçü üst segment olmak üzere toplam 40 binek otomobilin yanı sıra 10 adet de 4+1 transfer aracı, bakanlığın kullanımına sunuldu. Son faaliyet raporuna göre, 65 bin 46 personelin görev yaptığı bakanlığın çok sayıda danışmanlık hizmeti satın alması da dikkat çekti.

Son üç yılda bölge müdürlüklerinin 21 farklı danışmanlık hizmeti alımına yapılan ödeme yaklaşık 5.7 milyon TL’ye ulaştı. Öte yandan 2019’da bakanlığın sosyal medya hesaplarının işletilmesi için de 144 bin TL’lik hizmet alımı yaptı.

TASARRUFTA YENİ DÖNEM! YERLEŞKE SÜSLEMEK 7.1 MİLYON LİRA

OGM’nin Beştepe’de bulunan ana yerleşkesi için yaptığı harcamalar da dikkat çekti. KİK kayıtları; genel müdürlüğün son üç yılda, avlu düzenlemesi, peyzaj, çevre düzenlemesi, su deposu, sergi salonu, IP kamera gibi yenileme çalışmaları ile “süslenen yerleşke” için yaklaşık 7.1 milyon TL harcama yaptığını ortaya koydu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

2021’de prestij yayın çıkarma kararı alan OGM, Akdeniz ile Ege’deki söndürülemeyen yangınların hemen öncesinde, 19 Temmuz’da, yaklaşık 282 bin TL’lik baskı hizmeti satın aldı.

2018 yılında ise “orman kokteyli” ismi verilen bitki çayının süzen poşetlere paketlenmesi hizmeti için yaklaşık 93 bin TL ödeme yapıldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!