SON DAKİKA

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ MÜDÜRÜ 20 MİLYON LİRAYI ZİMMETİNE GEÇİRMİŞ

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Denizli şubesindeki yolsuzluk iddiaları üzerine denetleme yapılarak bazı usulsüzlüklerin tespit edildiğini açıkladı. Düzenlenen soruşturma raporunun ardından Şube Müdürü’nün görevine son verildiği belirtildi.

Bu haber 20 Aralık 2020 - 0:18 'de eklendi.
Abone ol

CHP milletvekili Orhan Sarıbal da aynı müdürün birkaç yönden “soygun yaptığını” iddia ederek, “20 bin lira kredi alabilecek olan bir çiftçiye 50 bin lira kredi yazarak, aradaki farkı kendisi almış. Yaklaşık 20 milyon lira parayı götürmüş” dedi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş. Denizli Şubesi ile ilgili iddiaların ardından görevlendirilen iç denetçilerin soruşturma yürüttüğünü duyurdu. Bazı usulsüzlüklerin saptanması üzerine soruşturma raporunun savcılığa iletilerek Denizli Şube Müdürü’nün iş sözleşmesinin feshedildiği açıklandı.

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu’nun Tarım Politikaları Başdanışmanı  da olan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Denizli Sarayköy’de gerçekleşen olayda, “Kooperatif aracılığıyla çiftçinin nasıl soyulduğunu bir kez daha gördük” diyerek olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“ÇİFTÇİNİN ALDIĞI KREDİYİ YÜKSEK GÖSTEREREK ARADAKİ FARKI KENDİNE ALMIŞ”

“Büyük bir yolsuzluk Tarım Kredi Kooperatifi müdürü adeta iktidar partisinin bir üyesi gibi davranıp seçimlerde propaganda yapmış. Tarım Kredi Kooperatifi müdürü,  birkaç yoldan soygun yapmış. Nasıl mı? Önce 20 bin lira kredi alabilecek olan bir çiftçiye 50 bin lira kredi yazarak daha fazla krediyi çiftçinin üzerine yükleyerek aradaki farkı kendisi almış.

“ÇİFTÇİDEN ALDIĞI ARPAYI BUĞDAY OLARAK SATMIŞ, ÇİFTÇİYE ARPA FİYATI ÖDEMİŞ”

İkincisi AKP de Belediye Meclisi üyesi olan belediye başkanlığına vekillik eden bir şahıstan kiralamış olduğu bir depoyu içine arpa koyarak buğday alarak arpayı yine Tarım Kredi Kooperatifi’nin bir yan kuruluşu olan yem fabrikasına buğday diye satarak arpa fiyatıyla çiftçiye ödemiş. Buğday fiyatıyla yem fabrikasından satın almış aradaki farkı yine götürmüş.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“YAKLAŞIK 20 MİLYON LİRA PARAYI GÖTÜRMÜŞ”

Üçüncüsü, gübre ve ilaç satışlarında örneğin bir çiftçi bir ton gübre almışsa 2 buçuk ton çıkmış, 5 litre ilaç almışsa 50 litre ilaç çıkmış. 20 kilo tohum almışsa 40 kilo tohum çıkmış aradaki farkları almış yine zimmetine geçirmiş. Yaklaşık 20 milyon lira parayı götürmüş. Çiftçinin nasıl soyulduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.”

KAYNAK:ANKAHABER

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR