SON DAKİKA

Tarihi Yarımada’daki İmar Planı Değişikliği Teklifi, İBB Meclisi’nde AKP’nin Çoğunluk Oyu ile Kabul Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin, “imar artışı ve ayrıcalıklı imar hakkı” için karşı çıktığı, imar planı değişikliği AKP’nin çoğunluk oyu ile kabul edildi.

Bu haber 28 Eylül 2021 - 0:40 'de eklendi. Son Güncelleme28 Eylül 2021 - 01:19
Abone ol

ODATV’nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Fatih Belediyesi’nin geçtiğimiz ocak ayında Süleymaniye Camii’nin, Haliç’e bakan Kuzeydoğu yamacı ile ilgili hazırladığı imar planı değişikliği teklifini görüştü.

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin bitişiğinde bulunan, şahıs ve vakıflara ait, 30 parseli kapsayan imar planı değişikliği teklifi, İBB Planlama Müdürlüğü’nün görüşü ile birlikte, onay için İBB Meclisine sunuldu.

İBB TEKLİF EDİLEN “AYRICALIKLI İMAR HAKKI” 

AKP’li ilçe belediyesinden gelen imar değişikliği teklifi, İBB Planlama Müdürlüğü’nün değerlendirme yazısı ile birlikte Meclisin onayına sunuldu.

1936 yılından beri var olan Tarihi Yarımada siluetinin korunması için getirilen sınırlamaların teklifte dikkate alınmadığını, kat yüksekliklerinin arttırıldığını belirten Planlama Müdürlüğü, daha sonra özetle şunları vurguladı:

“Bazı parsellerin yükseklik 4 kat teklif edilerek ayrıcalıklı imar hakkı tanınmak istendiği, söz konusu teklifin bu haliyle geçmesi durumunda çevresine emsal teşkil edici nitelikte olduğu ve büyük hassasiyet gösterilerek korunması gereken bu alanların bu şekilde irtifa artışları ile daha da baskı altına alınacağı;

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dolayısıyla İmar Kanunu ve Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği hükümlerine aykırı hazırlanan, yukarıda belirtildiği üzere benzer yapılan bazı düzenlemelerin iptaline yönelik yargı kararları bulunan, bölge imar planı kararları ile alanın korunmasına esas belirlenen irtifaların bir kısmının, bölge plan kararlarına aykırı, yapı yoğunluğunu arttırıcı, çevresine emsal teşkil edici ve münferit parsellerin bazılarına ayrıcalıklı imar hakkı tanınmasına yönelik plan değişikliği teklifinin yeniden değerlendirilmek üzer iade edilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir”.

İBB Planlama Müdürlüğü’nün olumsuz görüşüne rağmen AKP’li ilçe belediyesinden gelen teklif, Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubunun oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi. CHP ve İyi Parti teklife ret oyu verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!