SON DAKİKA

Tarihi İscehisar Köprüsü’nde Restorasyon Rezaleti

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde bulunan Roma dönemine ait olan ve MÖ. 312-301 yıllarına ait İscehisar Köprüsü’ne yapılan onarım ve köprü hakkındaki yanlış bilgilendirme tepkilere neden oldu.

Bu haber 17 Eylül 2021 - 1:00 'de eklendi.
Abone ol

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde bulunan Roma döneminde M.Ö. 312-301 yıllarında inşa edilen İscehisar Köprüsü’nde yaşanan restorasyon faciası ve tarihi yapı hakkında açıklamanın yer aldığı mermerdeki yanlış bilgiler tepki çekti.

Restorasyonu 1993 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafında onarımı yapılan İscehisar Köprüsü’nün bugünkü hali ve köprü girişinde yer alan ‘yanlış bilgi’ içeren açıklama sosyal medyada gündem oldu.

Eskihamam mahallesinde antik Dokımeon kenti içindeki İscehisar çayı üzerinde bulunan tarihi köprünün fotoğrafını paylaşan bir sosyal medya kullanıcısı “En temel tarih bilen biri M.Ö. 312-301 yılları arasının Geç Roma dönemi olmadığını bilir.

Dahası rezil bir restorasyon örneği ki zaten karayolları zihniyeti restore etmemiş, yazıldığı gibi onarmış. Bilgisel ve restorasyon fecaat de nasıl onay almış?” ifadelerini kullandı.

SÜNGER BOB RESTORASYONU

‘Ocaklı Ada Kalesi’ adıyla da bilinen İstanbul Şile’deki 2000 yıllık tarihi kale, restorasyon sonrasında görenleri şaşkına çevirmişti. 2012 yılında başlanan restorasyonun tamamlanmasının ardından kalenin yeni görünümü Sünger Bob’a benzetilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!