SON DAKİKA

Tanrıkulu: Dua ile uğraşacağınıza askerlere at eti yedirilmesiyle uğraşın

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için alınan kavurma konservelerinin 4 bin 50 kilogramında at eti tespit edilmesine değindi.

Bu haber 22 Aralık 2017 - 18:43 'de eklendi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için alınan kavurma konservelerinin 4 bin 50 kilogramında at eti tespit edilmesine değindi. 

Milli Savunma Bakanlığına yönelik yazılı soru önergesine verilen yanıt ile bu durumun ortaya çıktığını belirten Tanrıkulu, 31 Mart 2017 tarihinde verdiği önergesine neden yaklaşık 8 ay sonra yanıt verildiğini merak ettiklerini söyledi.

Bu durumun önergeye verilen yanıttan önce kamuoyu ve askerlerle paylaşılmamasını eleştiren Tanrıkulu, yaşananın siyasi ahlaka ve vicdana da sığmayacağını ifade etti.

Tanrıkulu, konunun muhatabı firmanın 24 ayrı kışlaya daha et temin ettiğine işaret ederek, “O kışlalar neresi? Bunlarla ilgili inceleme yapılmış mıdır?” diye sordu.

Bir şirket düşünün ki, kendi ordusunu kazıklayarak, kışlaya dört ton at eti veriyor. Ordusuna bunu yapan, sıradan vatandaşa et diye lastik satar.

— İsmail Saymaz (@ismailsaymaz) 20 Aralık 2017

Milli Savunma Bakanlığı’nın yeterli denetim yapmadığının ortaya çıktığını belirten Tanrıkulu, “Türkiye’de ihale düzeninin kışlalarda askerlere at eti yedirme noktasına geldiğini görüyoruz. Dua ile uğraşacağınıza, askerlerin yemeğiyle uğraşın. Askerlerimize, kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz özenden fazlasını göstermek zorundayız. Kendi evimizde yediğimizden daha iyisini onlara yedirmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) yemek duası ve cenaze törenlerine ilişkin yeni düzenlemeye gidilmişti. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından yayımlanan emirle yemek duasındaki “Tanrımıza hamdolsun” ifadesi değiştirildi, dua “Allahımıza hamdolsun” olarak yeniden düzenlenmişti. 

OHAL KOMİSYONU VE DEMİRTAŞ TEPKİSİ

Açıklamalarının ardından Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun, KHK ile meslekten ihraç edilenlere ilişkin ilk kararlarını vermesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Tanrıkulu, komisyonunun vereceği kararların, Türkiye’de etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığının testi niteliği taşıdığını belirtti. Tanrıkulu, “Umarım başvuranlar açısından etkili bir iç hukuk yolu oluşturur” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bireysel başvurusunu reddetmesiyle ilgili soru üzerine de Tanrıkulu, “Hukuka, Anayasa’ya uygun bir karar değil” dedi.

Yüksek mahkemenin görevi olmadığı halde gerekçeli bir hüküm kurduğunu ve masumiyet karinesini ihlal ettiğini ileri süren Tanrıkulu, kararın bireysel başvuru hakkının özüyle de bağdaşmadığını dile getirdi. 

Anayasa Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna itirazı aylar sonra hukuka aykırı bir biçimde red etti.
AK Parti iktidarında olduğu gibi her dönemde yargının siyaseti vesayet altına aldığı bir kez daha tescilledi.
Ama asıl hapiste olan şimdi Anayasa Mahkemesi galiba…

— Sezgin Tanrıkulu (@MSTanrikulu) 21 Aralık 2017Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!