SON DAKİKA

TANKLAR ATEŞ AÇTI! ASYA’DA SICAK SAATLER

Uluslararası haber ajansları Reuters ve AP yan yana dizilen tankların fotoğraflarını geçti, dünya bir anda sıcak noktaya kilitlendi.

Bu haber 24 Haziran 2020 - 1:12 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Yeryüzünün en tehlikeli noktasında resmi olarak savaş sürerken, bu sabah onlarca tank yan yana dizilip gerçek mermileri ateşledi.

Aynı dakikalarda Reuters haber ajansı, sınırda iki yıl sonra ortaya çıkan devlerin fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Dünya bugün Kuzey Kore-Güney Kore sınırına kilitlendi. Güney Kore ordusu, sınırdaki Paju’da dev bir tatbikata girişti.

Reuters, silahsızlandırılmış bölgenin hemen yanında gerçekleşen tatbiaktta gerçek mermilerin kullanıldığını bildiriyor.

Kuzey Kore tarafında ise beklenmedik bir gelişme yaşandı, Kim Jong-un yine silahsızlandırılmış bölgenin yanında hamlesini yaptı.

Reuters, 2018’deki anlaşmadan sonra kaldırılan dev propaganda hoparlörlerinin Paju’nun karşısında yeniden kurulduğunu duyurdu.

Kuzey’den Güney’e kaçanlar ise, geçen hafta Pyongyang’ı çılgına döndüren propaganda balonlarını bir kez daha sınırdan uçurdu.

Balonlarda Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, babası Kim Il Sung ve halihazırda Güney Kore’ye hakaretler yağdıran Kim’in kız kardeşi Kim Yo Jong’un fotoğrafları vardı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Güney’den bırakılan binlerce balonun gece yarısı sınırı geçtiğini bildiriyor.

Balonlardan biri, Güney Kore tarafında yer alan Hongcheon’daki bir dereye düştü ve görevliler tarafından sudan çıkarıldı.

Kuzey Kore resmi medyası ise, 12 milyon karşı broşürün Güney Kore’ye gönderilmek üzere hazırlandığını aktarıyor.

Aralarında yalnızca ateşkes anlaşması bulunan ve teknik olarak halen savaş halinde olan Güney ve Kuzey Kore arasındaki gerilim, son haftalarda zirveye çıkmış durumda.

Haziran ayı başlarında Güney’den bırakılan propaganda balonlarına öfkelenen Kuzey Kore, iki yıl önce kurulan irtibat bürosunu havaya uçurdu.

Seul’deki Ewha Üniversitesi’nden Prof. Leif-Eric Easley, irtibat bürosunun imha edilmesini şu sözlerle yorumlamıştı: “Kuzey ile Güney arasındaki yıllar içinde sağlanan yakınlaşma siyasi şiddet sonucu yerler bir edildi.

Pyongyang sınırdan broşür atılması için bu kadar gürültü koparıyorsa, bu yaz yapılacak ABD-Güney Kore tatbikatına nasıl tepki verir siz düşünün.”

Amerikan uydu şirketi Maxar, patlatılan Kaesong’daki irtibat bürosu binasının uzaydan çekilmiş fotoğraflarını dünya ile paylaştı. Fotoğraflarda binanın tamamen yerle bir olmadığı ancak ağır şekilde hasar gördüğü göze çarpıyor.

İrtibat bürosu, Güney Kore’ye kaçan Kuzey Koreli ilticacıların propaganda için sınırdan balonlarla propaganda broşürleri, yiyecek, bir dolarlık banknotlar ve radyolar uçurması üzerine imha edilmişti.

Sınıra birlikler göndereceğini alen eden Kuzey Kore’de, Güney Kore’ye yönelik ağır hakaretler Kim Jong-un’un kardeşi Kim Yo-jong tarafından sarfediliyor.

Yeni dönemde gerilimi artırıcı politikaların mimarı olarak görülen Kim Yo-Jong, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’i doğrudan hedef almıştı.

İki yıl önceki anlaşmaların ‘Moon’un boynuna ABD dalkavukluğu halkasını geçirmesi nedeniyle’ başarısız olduğunu savunan kız kardeş Kim, “İmzaladığımız anlaşmanın mürekkebi kuramadan, efendisinin baskısıyla Güney Kore-ABD çalışma grubunu kabul etti” demişti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’da yayımlanan bir yorumda ise, şu ifadelere yer verilmişti: “Güney Kore Savunma Bakanlığı, korku saçan bir kırma köpek gibi davranıyor.

Caka satıyor, blöf yapıyor, diyalog içinde olduğu partnerini rahatsız ediyor, gerginlik ve çatışmacı bir atmosfer yaratıyor. İrtibat ofisinin havaya uçurulması, iki ülke ilişkilerinde yaşanabilecek tam bir felaketin ilk adımı olabilir.”

Kuzey Kore ordusu ise, yine geçen hafta sınırda tatbikatlara yeniden başlayacağını, sınıra askeri gözlem noktaları kurulacağını ve buradan Güney’e propaganda malzemeleri gönderileceğini duyurmuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!