SON DAKİKA

Taliban’ın Sözcüsü Mücahid, TRT Arabi’ye Konuşturuldu: “Türkiye Bizim Kardeşimiz!”

Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Taliban’ın sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT’ye çıkarıldı. TRT Arabi’ye röportaj veren Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz” dedi.

Bu haber 21 Temmuz 2021 - 17:24 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye’de skandal olaylar yaşanmaya devam ediyor. Daha önce terörist Osman Öcalan’ı ekranlara çıkaran TRT, bu kez terör örgütü Taliban’ın sözcüsü Zabihullah Mücahid’ten röportaj aldı.

TRT Arabi’ye konuşan Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz” dedi.

Taliban sözcüsü, Afganistan’da sorunun çözümünün İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini öne sürdü. Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Atatürk'ün Katilleri

Mücahid,  “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz.” diye konuştu.

19 Temmuz’da Taliban’ı işgalci olarak tanımlayan Erdoğan, 20 Temmuz’da yaptığı açıklamada “Nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, Taliban bu görüşmeleri Türkiye ile daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye’nin inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize ihtimal veriyorum”  demişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!