TAHTA ÇIKIŞ TÖRENLERİNE DAVA!

Yeni Japon imparatorunun tahta çıkmasına ilişkin son derece dini içerikli törenlerin vergi mükellefleri tarafından finanse edilecek olmasına tepki var. İmparatorun küçük oğlu Prens Akişino’nun bile “Bu kadar dini bir şeyin devlet parasıyla finanse edilmesi münasip mi, merak ediyorum” tepkisini gösterdiği törenlere 240 vatandaş dava açtı.

TAHTA ÇIKIŞ TÖRENLERİNE DAVA!
Yayınlama: 10.12.2018
2
A+
A-

Akihito’nun 7 Ocak 1989’dan beri oturduğu Japon imparatoru tahtından 30 Nisan 2019’da inecek olması beraberinde ciddi tartışmalar getirdi. Veliaht Prens Naruhito’nun Krizantem Taht’a geçişiyle ilgili törenler, daha çok savaş suçlarıyla anılan emperyal dönemin dini tutkalı Şintoizmin ritüllerine sahne olacak. Üstelik törenlerin masrafları, vergi mükelleflerinin cebinden çıkacak.

BUDİSTLER VE HRİSTİYANLAR TEPKİLİ

Buna tepki olarak dini törenlerin ulusal bütçeden karşılanmasının anayasadaki din işleriyle devlet işlerinin ayrılığı ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Tokyo Bölge Mahkemesi’nde açılan davaya şimdiki halde 240 kişi ortak oldu. İçlerinde Budist keşişler ve Hristiyan grupların temsilcileri de var.

EN AZ 108 MİLYON DOLAR HARCANACAK

2. Dünya Savaşı’nın Japon İmparatoru Hirohito’nun ölümü üzerine Akihito törenle tahta geçtiğinde de benzer davalar açılmıştı. Gelecek yılki törenlere ayrılan bütçe resmen açıklanmadı. Ama davacılardan olan Koiçi Şin, 28 yıl önce Akihito’nun törenlerine o dönemde 12.3 milyar yen, bugünün parasıyla 108 milyon dolar harcandığını hesapladı. Bir eleştiri de beklenmedik bir isimden geldi. 58 yaşındaki Veliaht Prens Naruhito’nun 5 yaş küçük kardeşi Prens Akişino, kasım ayı sonunda düzenlediği basın toplantısında, törenin parçası olan Daijosai ritüalinin son derece dini bir doğası olduğu uyarısını yapıp ekledi: “Bu kadar dini bir şeyin devlet parasıyla finanse edilmesi münasip mi, merak ediyorum?”

30 YIL ÖNCE 1700 DAVALI VARDI

1989’da açılan davalara 1700 civarında kişi katılmıştı, yani kayda değer halk desteği vardı. Tüm başvurular reddedilse de bir üst mahkemeden “Bazı törenlerin din-devlet ayrılığı ilkesini ihlal ettiğine dair şüphe inkar edilemez” açıklaması gelmişti.

İMPARATORU SORGULAMA VESİLESİ

Bugünkü davacıların avukatlarından biri, davanın mantığının din-devlet ayrılığına dayandığını, ama aynı zamanda imparator ile halk arasındaki ilişkiyi sorgulamak için bir fırsat sunduğunu belirtti.

STRES TAZMİNATI DA İSTEDİLER

Davacılar ayrıca meselenin kendilerinde yarattığı stres yüzünden kişi başına 10.000 yen (90 dolar) tazminat da talep ediyor. Naruhito’nun 1 Mayıs’ta tahta oturması sonrası biri ekimde, diğeri kasımda, iki büyük tören düzenlenmesi planlanıyor.

 

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı