SON DAKİKA

Taciz şikayetinde bulunan kadınlara dayak atan polis: Yasaların verdiği yetkiyi kullandım

İzmir’in Konak ilçesinde tacize uğradıktan sonra yardım isteyen 2 kadından birini darp ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan polis memuru hakim karşısına çıktı.

Bu haber 23 Ocak 2018 - 13:38 'de eklendi. Son Güncelleme23 Ocak 2018 - 13:54
Abone ol

İzmir’in Konak ilçesinde tacize uğradıktan sonra yardım isteyen 2 kadından birini darp ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan polis memuru hakim karşısına çıktı.

İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan polis memuru O.Y, mağdurlar Derya Kılıç ve Seray Gürer ile taraf avukatları katıldı.

O.Y. savunmasında, Alsancak semtinde asayiş uygulaması olduğundan 8 saat görev yaptığını, saat 02.00 sıralarında yanına yaklaşan iki kadından birinin “Arkadaşıma elle tacizde bulundular. Buradan bir motorlu geçti mi?” diye sorması üzerine ellerini açarak görmediğini söylediğini iddia etti.

AĞZINI KAPATMAYA ÇALIŞMIŞ

Kılıç’ın yanındaki arkadaşına dönerek kendisini kastedip küfür ve hakaretler ettiğini öne süren O.Y, bunun üzerine ağzını kapatmaya çalıştığını aktardı.

O.Y, kanunların kendisine verdiği yetkiyle Kılıç’ı etkisiz hale getirmek için yere yatırdığı ve kelepçe takmaya çalıştığı sırada diğer sokakta uygulama yapan polis arkadaşlarının yanlarına geldiğini anlattı. Polis memuru O.Y, Kılıç’ın üzerinden alınıp uzaklaştırılırken kendisine ağır bir şekilde küfretmeye devam ettiğini ileri sürdü.

‘AĞZINI YIRTARIM’

Olay yerine gelen başka polis ekiplerince karakola götürülen Kılıç ve Gürer’e giydiği kıyafetlerle ilgili hiçbir şey söylemediğini savunan O.Y, “İlk defa orada görev yapmıyordum. Alsancak’ta daha önce de birçok görevim oldu. Kılık kıyafetlerine karışmam gibi bir şey söz konusu değildir. Bu benim haddime de değildir. Ancak basının ve sosyal medyanın paylaşımlarıyla ailem ve ben linç edilmeye çalışıldık. Müşteki Gürer’le aramda hiçbir şey geçmedi. Bana sarf edilen sözler nedeniyle Kılıç’a, ‘Küfretme, ağzını yırtarım’ diye bir sözüm oldu. Hakaret suçlamasını kabul etmiyorum” dedi.

Mağdurların avukatı Zeynel Cem Demirhan’ın “Siz Derya Kılıç’a vurdunuz mu?” şeklindeki soruya O.Y, “Kasten yaralama kastıyla hiçbir harekette bulunmadım. Alkollü olan, küfreden ve elinde bira şişesi bulunan şahsı etkisiz hale getirmek için yasaların bana vermiş olduğu yetkiyi kullandım” diye cevap verdi.

‘BU SAATTE BÖYLE GEZERSENİZ AZ BİLE’

Mağdur Kılıç, arkadaşı Gürer’le Alsancak’ta bir kutlamaya katıldıkları sırada alkol aldıklarını, daha sonra gittikleri bir bardan ayrıldıklarını, saat 02.00 sıralarında evlerine gitmek için garın önünden geçtikleri sırada motosikletli iki kişinin tacizine uğradıklarını, yakın zamanda geçirdiği bir kazada ayağının kırık olması ve alkollü olmalarından dolayı tacizcilerin peşinden gidemediklerini belirtti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kılıç, sokakta polisleri görünce arkadaşının taciz olayını anlattığı O.Y’nin ellerini açarak, “Bu saatte bu şekilde gezerseniz az bile” şeklinde tepki verdiğini söyledi.

‘HAKARET EDİNCE TOKAT ATTIM’

Beklemediği bu söz üzerine tepki gösterdiğini aktaran Kılıç, O.Y’nin kendisine tokat attığını, kolu ve saçından tutarak yere yatırdığını, kırık ayağına bastığını, canı yandığı için küfrettiğini söyledi.  Olaya ilişkin rapor aldığını belirten Kılıç, sanıktan şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini dile getirdi.

Mağdur Gürer ise olayın arkadaşının anlattığı gibi gerçekleştiğini ifade ederek, Kılıç’ın şiddete maruz kalmasının ardından sanığa küfrettiğini beyan etti.  Gürer de sanıktan şikayetçi olduğunu ve davaya müdahil olmak istediğini mahkemeye iletti.

Hakim, Kılıç ve Gürer’in davaya katılma talebinin kabulüne, sonraki duruşmada tanıkların dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!