SON DAKİKA

SUUDİ BAKAN CÜBEYR: TÜRKİYE’DEN DELİLLERİ İSTEDİK VERMEDİLER

Suudi Savcı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili 11 zanlıdan 5’i için idam cezası istedi.

Bu haber 16 Kasım 2018 - 1:49 'de eklendi.

Suudi Arabistan’da Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını yürüten savcı, cinayete katılan ve talimatı veren kişiler hakkında idam cezasının istendiğini duyurdu. Soruşturmada, Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili suçlanan 11 kişiden 5’i için idam cezası istendi.

Suudi Savcı, eski Kraliyet Divanı Müsteşarı Kahtani’nin görevinin, Kaşıkçı’yı öldürme emri verilen İstanbul’a gelen ekiple buluşmak olduğunu, konsoloslukta kameraları kapatanları tespit ettiklerini, Kaşıkçı’nın öldürücü dozda ilaç ve boğuşma sebebiyle yaşamını yitirdiğini, Kaşıkçı’nın ölüm emrini, İstanbul’a gelen ikna ekibinin liderinin verdiğini, soruşturma kapsamında Kaşıkçı’nın cesedinin hala arandığını, Kaşıkçı’nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin yaklaşık görüntüsüne ulaşıldığını, soruşturmanın Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ı kapsamadığını ve Kaşıkçı’nın öldürülmesi için ekip kurma emrini eski istihbarat başkan yardımcısının verdiğini söyledi.

Görevden alınan eski Kraliyet Divanı Müsteşarı Suud el-Kahtani’ye yurt dışına çıkma yasağı getirildiği ve sorgulandığı belirtildi. Suudi Savcı, Kaşıkçı cinayeti dosyasının mahkemeye iletildiğini ve soruşturmanın sürdüğünü ifade etti.

‘TÜRKİYE’DEN ÜÇ KEZ BİLGİ İSTEDİK’

Suudi bakanın, “Kaşıkçı davası şu an yasal bir dava ve bunu politize etme yönündeki her türlü çabayı reddediyoruz” sözleri dikkat çekti. Cübeyr, “Türkiye’den üç kez bilgi ve kanıtları istedik fakat bunları vermediler” iddiasında bulundu.

Cübeyr, ‘Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’ın aşırılıkçılığa karşı politikalarından vazgeçmesine yol açmayacağını’ da belirtti.

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na gittiğinde kendisini bekleyen bir ekip olduğunu bilip bilmediğine dair bir fikrinin olmadığını söyleyen Suudi bakan, Suudi Veliaht Prensi’nin Kaşıkçı vakasıyla kesinlikle bir ilgisinin olmadığını savundu

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!