SON DAKİKA

SURİYELİLERİN ÇALIŞMA PROFİLİ ÇIKARTILIYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Akyıl, “Ülkemizdeki Suriyelilerin mesleki profillerini çıkarıyoruz. Türkiye’ye gelmeden önce ülkedeki durumlarını, sosyal medyadaki yaklaşımlarını da inceliyoruz. Kim çalışmak istiyor, kim kalmak istiyor incelemeye aldık. Çalışma çağında olan 2 milyon insan var” dedi.

Bu haber 15 Kasım 2018 - 16:53 'de eklendi.
Abone ol

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’nca, ‘Mültecilerin ve Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Entegrasyonu’ konulu konferans düzenlendi.

Programın açılışında konuşan Saadettin Akyıl, Suriyelilerin iş gücü piyasasına erişebilmelerini ve geçimlerini kimseye muhtaç olmadan sürdürebilmelerini sağlamak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Akyıl, Bakanlığın yürüttüğü çalışmaları şu ifadelerle aktardı:

“İŞKUR ve diğer bakanlıklarla birlikte çalışarak, ülkemizdeki Suriyelilerin mesleki profillerini çıkarıyoruz. Suriyelilerin Türkiye’ye gelmeden önce ülkedeki durumlarını, sosyal medyadaki yaklaşımlarını da inceliyoruz. Bizim ülkemizde kim çalışmak istiyor, kim kalmak istiyor incelemeye aldık. Çalışma çağında olan 2 milyon insan var. Ama hepsini istihdama dahil edemeyiz. Türkiye’ye göç eden Suriyeli kadınların çalışma oranı yüzde 8. Şu anda 900 bin civarında geçici koruma altındaki Suriyelinin, iş gücü piyasasına dahil olması için çalışma yürütüyoruz. Bu 900 bin civarındaki kişinin, iş gücü piyasasına nasıl dahil olacağını çalışıyoruz. 10 yıllık projeksiyon yaptık.”

‘KİLİS’İN NÜFUSU 110 BİN, KENTTEKİ SURİYELİ SAYISI 140 BİN’

Akyıl, uluslararası kurumların, Suriyelilere yardım ederken Türkiye’deki bakanlıklarla daha sıkı iş birliği içinde olmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“En büyük sıkıntı şu. Yardımlar yapılıyor ama yardımların büyük bir bölümü aynı yere yapılıyor. Mutlaka bakanlıklarla koordinasyon yapılması lazım. ‘Bizimle temasa geçin’ diyoruz. Mesela Kilis’in nüfusu 110 bin, Suriyeli sayısı o şehirde 140 bin. Biz Kilis’te Kilis vatandaşına iş bulamıyoruz. Verdiğiniz mesleki eğitimlerle Suriyelilere nasıl iş bulacaksınız? STK’lar veya uluslararası kuruluşlar, geliyorlar Kilis’te ‘çamaşırhane eğitimi’ veriyorlar. Bir BM kuruluşu aynı yerli STK aracılığıyla, 22 kez aynı eğitimi aynı kişilere vermiş durumda. İşin garibi o STK’nın işi de o kursu açmak olmuş. Bu çok yanlış bir durum.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘TÜRKİYE’DE 4 MİLYON, ALMANYA’DA 1 MİLYON MÜLTECİ VAR’

Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Manuel Paulus da Suriye’de devam eden krizin büyük zorlukları beraberinde getirdiğini belirterek, Türkiye’ye 4 milyon, Almanya’ya ise bir milyon mültecinin sığındığını, bunların 800 binin Suriyeli olduğunu söyledi.

Mülteciler için istihdam yaratılmasının şart olduğunun altını çizen Paulus, eğitim ve entegrasyonda yardım konularının Suriyelilerin toplumla uyumundaki en önemli unsurlardan olduğunu belirtti.

Paulus, “Türkiye bu bağlamda çok şey yapıyor. Almanya, Türkiye’ye yapılan mülteci yardımlarında en çok destek veren ülkelerin başını çekmektedir ve en fazla parayı Almanya göndermektedir. Bu ikili iş birliğimizin ve gelecekte mülteci meselesini daha iyi ele alabilmemiz için önümüzü açacaktır” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!