SON DAKİKA

‘Suriyeli çocuk ve genç kızlar, Türkiye’de 5-6 bin liraya satılıyor’ iddiası

Louise Callaghan imzalı haberde, yaşlı Türklerin 18 yaşından küçük Suriyeli kızları ailelerinden ‘satın alarak’ kuma yaptığı ifade edildi.

Bu haber 11 Eylül 2017 - 13:18 'de eklendi.
Abone ol

Louise Callaghan imzalı haberde, yaşlı Türklerin 18 yaşından küçük Suriyeli kızları ailelerinden ‘satın alarak’ kuma yaptığı ifade edildi.

CNN Türk’ün aktardığı habere göre, kız çocukları çöpçatanlık yapan Suriyelilere ‘beyaz tenli, uzun, 17’yi geçmesin, yeşil gözlü olsun’ gibi ‘siparişler’ verilerek satın alıyor. Callaghan, “Suriyeli gençleri ikinci eş olarak satın alan erkeklerin çoğunluğu birkaç ay sonra sıkılıp boşanıyor” ifadelerini kullandı.

Syrian refugee girls are sold to Turkish men as 2nd wives in short-term, often abusive marriages- my story in the ST https://t.co/NU99CQBZ7k

— Louise Callaghan (@louiseelisabet) September 10, 2017

‘YÜZDE 50’Sİ ŞİDDETE UĞRUYOR’

Haberde 3 milyon Suriyeli göçmenin bulunduğu belirtilerek, ‘kadın simsarlığı’ yapan ve kendisine çöpçatan diyen kişilerle de görüşüldüğü ifade ediliyor. Ebu Cafer adındaki simsar, “Eğer ‘güzel’ bir kızsa 11 bin liraya kadar alıcı olabilir. Bildiğim en genç gelin 13 yaşındaydı” diyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Haberde, Türkiye’de çokeşliliğin yasalar önünde yasak olduğu belirtildikten sonra, bu evliliklerin gizlice yapıldığı vurgulanıyor. Ebu Cafer, çocuk gelinlerin yüzde 50’sinin şiddete uğradığını söylüyor.

Callaghan’ın konuştuğu bir Suriyeli STK çalışanı ise ‘Birkaç ay kullanıldıktan sonra’ kovulan bu kızların utançtan evlerine dönemediğini, büyük şehirlere giderek gece kulüplerinde çalıştığını ve hayatlarının mahvolduğunu belirtiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!