Privacy Policy Page
SON DAKİKA

SURİYE ORDUSUNA AİT SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ İDDİASI

Suriye ordusunun, cihatçı güçlerin son sığınağı İdlib’de kritik önem taşıyan Han Şeyhun kasabasına 4 kilometre kadar yaklaştığı belirtilirken, bölgede bir savaş uçağının düşürüldüğü iddia edildi.

Bu haber 14 Ağustos 2019 - 20:20 'de eklendi.
Londra merkezli, silahlı muhalefete yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hükümetine ait bir savaş uçağının İdlib’de düşürüldüğünü öne sürdü.

HTŞ DUYURDU, ŞAM’DAN TEYİT YOK

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, İdlib’i 2019’un başından bu yana kontrol eden Heyet Tahrir el Şam (eski el Nusra) da uçağı düşürdüklerini duyurdu. SU-22 model uçağın Han Şeyhun’un yakınlarında düşürüldüğü iddia ediliyor. Ancak iddia henüz resmen teyit edilmiş değil.

KUŞATMA MI GELECEK?

Bu iddiadan hemen önce, Suriye ordusunun Han Şeyhun’da olası bir kuşatma ile sonuçlanacak şekilde iki köy ve bir tepede kontrolü ele geçirdiği haberleri gelmişti. Suriye devlet medyası ve muhaliflere yakın kaynaklara göre Suriye ordusu, son operasyonlar ile Kafr-Ayn ve Aas köylerinin yanı sıra Tell Aas Tepesi’nde kontrolü aldı.Han Şeyhun’un etrafının sarılmaya başlanması anlamına gelen bu gelişmenin ardından, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre ordu kasabaya 4 kilometre kadar yaklaşmış durumda. Reuters’a isim vermeden konuşan cihatçı bir komutan ise ‘2014’ten bu yana isyancıların elinde olan kasabanın büyük tehlike altında olduğunu’ savundu.

HAN ŞEYHUN NEDEN ÖNEMLİ?

Han Şeyhun 2017’de, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye hava saldırısı düzenlemesine yol açan sarin gazı iddiaları ile gündeme gelmişti. Kasaba, Şam-Halep yolu üzerinde stratejik bir noktada bulunuyor.İdlib, Rusya ile Türkiye arasındaki çatışmasızlık bölgesi mutabakatının fiilen uygulanamaması sonrasında bu yılın başında Heyet Tahrir el Şam’ın (eski el Nusra) eline geçmişti. Suriye ordusu bu gelişmenin ve silahlı muhaliflerin mutabakat uyarınca çekilmemesinin ardından, kente operasyonlarını yeniden başlatmıştı. Son olarak önceki hafta ilan edilen ateşkes de uzun süreli olmamıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!