Privacy Policy Page
SON DAKİKA

‘SURİYE ORDUSU İLE TÜRK GÜÇLERİ ARASINDA ÇATIŞMA ÇIKTI’

Suriye devletinin yayın organları SANA ve İhbariye’nin iddiasına göre, Rasulayn’da Suriye ordusu ile Türk güçleri arasında çatışma çıktı.

Bu haber 27 Ekim 2019 - 13:40 'de eklendi. Son Güncelleme27 Ekim 2019 - 16:05
Suriye devlet televizyonu, Rasulayn yakınlarında Türk güçleriyle Suriye ordusu arasında çatışma çıktığını iddia etti.Haber, devlet yayın organları SANA ve İhbariye televziyonu tarafından yayımlandı.Söz konusu iddia, başta yalnızca SANA’nın resmi internet sitesinin Arapça yayın yapan kısmında yer almıştı. Daha sonra İngilizce ve Türkçe de dahil diğer dillerde yayın yapan kısımlarına da eklendi.Ölü ya da yaralı sayısıyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.Öte yandan, haberde geçen ‘Türk güçleri’ söyleminin Türk Silahlı Kuvvetlerini mi yoksa TSK’nin bölgede birlikte hareket ettiği Suriye Milli Ordusunu mu kastettiği de belirsizliğini koruyan bir başka nokta.

RASULAYN NEREDE?

Rasulayn idari olarak Hasiçi Valiliğine ait bir Suriye şehridir. Ceylanpınar’ın komşusu olan ve tam Türkiye sınırında bulunan Rasulayn, 360m yükseklikte bulunmaktadır. 55.247 nüfusu barındırmakta olan Rasulayn’da, Süryaniler, Araplar, Kürtler, Ermeniler ve Çeçenler bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin sınır kenti Ceylanpınar’a bitişik bir sınır kapısı bulunmaktadır.Sasaniler şehri tekrar oluşturmadan önce 578 ve 580 yılında iki kez yok olmuştur. Kent, sakinleri tarafından terk edildi ve şehrin parçaları 640 yılında Araplar tarafından düşürüldü. Bizanslılar 942 yılında şehre baskın düzenledi. 14. yüzyıl sonunda Timur tarafından yağmalandı.Kentte piskoposluk ve birçok manastır vardı. Kent, ayrıca iki cami ve bir Doğu Suriye kilisesi ve çok sayıda okul, hamam, ve bahçeler içeriyordu.Rasulayn’da 100’den fazla Kaplıca bulunmaktadır. En ünlü kaplıcası olan Nab’a el-Kebrit, kalsiyum lityum ve hatta radyum gibi her şeyi içeren çok yüksek mineral içerikli bir kaplıcadır.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!