SON DAKİKA

Süleyman Soylu “Koruyoruz” Dediği Zonguldak Valiliği Binasından Sökülen Gençliğe Hitabe’nin Yere Serildiği Ortaya Çıktı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Gerekli önlemler alındı. Eseri koruyoruz” dediği Zonguldak Valiliği’nin dış cephesinden kaldırılan Gençliğe Hitabe’nin, valilik binası önündeki mazgala serilerek ayaklar altına alındığı ortaya çıktı.

Bu haber 17 Ekim 2021 - 17:52 'de eklendi.
Abone ol

Zonguldak Valiliği’nin binasının dış cephesinde yer alan ve birkaç yıl önce “onarım” gerekçesiyle kaldırılan Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin nereye taşındığı, nisan ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine getirilmişti. Süleyman Soylu ise cevap vererek “Gençliğe Hitabe’yi koruyoruz” demişti.

”GENÇLİĞE HİTABE’NİN MAZGALIN ÜSTÜNE TERS ÇEVRİLEREK YERLEŞTİRİLDİ”

Ancak durumun öyle olmadığı ortaya çıktı. Valilik binasına giden Yavuzyılmaz, Gençliğe Hitabe’nin mazgalın üstüne ters çevrilerek yerleştirildiğini ve ayaklar altına alındığını ortaya çıkardı.

Valilik binası önünde açıklamalarda bulunan Yavuzyılmaz, yaşananları şöyle anlattı:

“Valiliğin dış cephesinde asılı olan Gençliğe Hitabe, birkaç yıl önce bakım ve onarım gerekçesiyle kaldırıldı.

”SOYLU, ”ÖZENLE KORUNDUĞU VE SAKLANDIĞI” GELEN YANITTA YER ALIYORDU”

Yerine daha sonra başka bir gravür konuldu. Biz de ‘Gençliğe Hitabe’nin akıbeti ne oldu, sanatsal ve dekoratif özellikleri korunarak muhafaza ediliyor mu, valiliğin dış cephesine tekrar asılacak mı diye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazılı soru önergesi verdik. Kaldırılan Gençliğe Hitabe’nin özenle korunduğu ve saklandığı gelen yanıtta yer alıyordu.”

”VERİLEN YANITIN DOĞRU OLMADIĞI AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR”

“Gerçek durumu valiliğin önünde tespit ettik” diyen Yavuzyılmaz, valiliğin önündeki mazgalların üzerine Gençliğe Hitabe’nin kesilerek ve ters çevrilerek konulduğunu gözler önüne serdi.

O anları kayıt altına alan Yavuzyılmaz, kendisine İçişleri Bakanı Soylu tarafından verilen soru önergesi yanıtı içinse, “Verilen yanıtın doğru olmadığı açıkça görülüyor ve aynı zamanda büyük bir saygısızlık” dedi.

ZONGULDAK VALİLĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Zonguldak Valiliği, Hükümet Konağı’nın ön cephesinde yer alan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin tadilat nedeniyle yerinden kaldırılarak muhafaza altına alınmasında ihmali bulunan görevlilerin tespiti amacıyla inceleme başlatıldığını açıkladı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“İlimiz Hükümet Konağı’nın ön cephesinde yer alan ve bina duvarlarında 2017 yılında yapılan tadilat nedeniyle kaldırılarak muhafaza altına alınan ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından gündeme getirilerek ulusal bir kanalda habere konu olan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin muhafazasında ihmali bulunan görevlilerin tespiti, konunun araştırılması ve gerektiğinde sorumlular hakkında işlem yapılması amacıyla inceleme başlatılmıştır” denildi.

SÜLEYMAN SOYLU, “KORUYORUZ” DEMİŞTİ

Hazırladığı soru önergesiyle, “Gençliğe Hitabe muhafaza edilmekte midir?” diye soran CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan gelmişti. Soylu’dan gelen yanıtta, “Zonguldak Valiliğince, eserin taşıdığı dekoratif öğeler ile özgün niteliklerinin korunması ve deforme olma, çürüme gibi bozulmaya yol açabilecek durumlara karşı gerekli önlemler alınmıştır.

Zonguldak ilinin tanıtımına katkı sağlayacağı düşüncesiyle Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin olduğu yere dünyanın en yaşlı porsuk ağacının (4116 yaşında) cam granülden yaptırılan tabelası konulmuştur. Zonguldak Valiliği tarafından hitabenin valilik binasının dış cephesinde başka bir yere konulması hususunun binanın mimari yapısı ve estetiği açısından yeniden değerlendirilebileceği belirtilmiştir” denilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!