SON DAKİKA

Suikaste Uğrayan Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe Hayatını Kaybetti

Japonya’nın kamu yayın kuruluşu NHK, Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu haber 08 Temmuz 2022 - 13:37 'de eklendi.
Abone ol

Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Nara kentinde katıldığı etkinlikte düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

NHK televizyonu iki kez sırtından vurulan Abe’nin konuşmasının ortasında yığıldığını ve kanaması varmış gibi göründüğünü duyurdu. 42 yaşındaki bir şüphelinin de da gözaltında olduğu bildirildi.

Görgü tanıkları, bir kampanya konuşması için Nara’ya giden Abe’nin uğradığı saldırıdan önce, arkasından büyük bir silah çıkartan bir adam gördüklerini söyledi.

İlk atışın hedefi bulamadığı, ancak ikinci atışın Abe’nin sırtına isabet ettiği sanılıyor. Abe daha sonra hemen yere düştü ve güvenlik güçleri kaçma girişiminde bulunmayan saldırganı yakaladı. Saldırganın Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nde üç yıl boyunca görev almış eski bir asker olan Tetsuya Yamagami olduğu açıklandı.

Ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Abe hayatını kaybetti.

SALDIRGANIN İLK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

NHK haberine göre, gözaltına alınan zanlı, Japonya’nın eski başbakanından memnun olmadığını ve onu öldürmeye çalıştığını söyledi.

İSTİFA ETMİŞTİ 

Şinzo Abe, 28 Ağustos 2020’de görev süresinin bitmesine bir yıl kala sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Şinzo, son sağlık kontrollerinde hastalığının yeniden nüksettiğini öğrendiğini aktaran Abe, “Sağlığımın yeniden bozulduğunu geçen ay öğrendim. Bu hafta yeni bir test yapıldı.” dedi.

“Devlet yönetiminde sonuç önemlidir. Kararlarımı düzgün veremiyorum.” diyen Abe, 7 yıl 8 ay boyunca sürdürdüğü görevine devam etmeme kararı aldığını söyledi.

Tedavi sürecinde göreve devam etme ihtimaline yönelik bir soru üzerine ise Abe, “Hastalığımın kesinlikle iyiye gidecek şekilde bir garantisi yok. Meclis açılışı yaklaşıyor. İstifa etmenin en uygun zaman olduğunu düşündüm.” yanıtını verdi.

Ulusal basındaki haberlerde, temmuzda Abe’nin Başbakanlık konutunda kan kustuğu belirtilmişti.

Kyodo ajansına göre, yılda iki kez mutat muayenelere tabi tutulan 65 yaşındaki Abe, ağustos başından beri bir dizi sağlık kontrolüne girmişti.

Abe, 2006’da ilk defa üstlendiği başbakanlık görevinden “bağırsak iltihabı” rahatsızlığı nedeniyle 2007’de ayrılmıştı.

Yeni bir tedavi sayesinde hastalığını yendiğini belirten Abe, önce Liberal Demokrasi Partisi (LDP) liderliğine ve 2012’de başbakanlığa geri dönmüştü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR