SON DAKİKA

Suikast iddiasıyla ilgili soruşturma başlatan başsavcılık, HDP'li Paylan'ı ifadeye çağırdı

Paylan, Avrupa'daki Alevi, Ermeni veya Kürt kökenli vatandaşlara yönelik 'suikast timleri' kurulduğunu iddia etmişti

Bu haber 22 Aralık 2017 - 21:24 'de eklendi.
Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın "Avrupa'daki Türklere suikast yapacaklar" iddiasıyla ilgili olarak soruşturma başlattı. Başsavcılık, Paylan'ı "tanık olarak dinlemek" üzere ifade vermeye çağırdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin açıklamasında, "Paylan'ın, 20 Aralık 2017'de TBMM'de yaptığı basın açıklaması üzerine soruşturma başlatıldığı" bildirilerek, Paylan'ın "tanık olarak dinlenmek üzere başsavcılığa davet edildiği" kaydedildi.

TIKLAYIN- HDP'li Paylan:Avrupa'daki Türklere suikast yapacaklar

Paylan, 20 Aralık'ta TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa'da Alevi, Ermeni veya Kürt kökenli vatandaşlar bulunduğuna dikkati çekerek, şu görüşleri savunmuştu:

"Özellikle AKP'nin son dönemdeki baskıcı uygulamalarından dolayı binlerce akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kanaat önderi, Avrupa'da yaşamak durumunda bırakıldı. Bu gazeteciler, akademisyenler, hükümet, cumhurbaşkanı ve medya tarafından 'vatan haini' olarak yaftalandılar. Bu çeşit söylemler ve siyasetin yarattığı bu iklimler maalesef belirli odakları harekete geçirir.

Türkiye merkezli bir yapı, bu suikastların işlenmesi için belirli suikastçıları harekete geçirmiş durumdadır. Bu istihbarat, başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa devleti tarafından ciddiye alınmış, istihbarat örgütleri harekete geçmiş ve belirli kişilerle gruplar, korumaya alınmış durumdadır. Bu istihbaratı aldıktan hemen sonra hükümetin yetkili kişileriyle de iletişime geçtim. Bununla ilgili sorumluluklarını hatırlatarak, harekete geçmelerini talep ettim."

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

"Ellerinde bir liste olduğu iddiası var"

Paylan, istihbaratı aldığı kaynağı ve kimlerin hedef alındığını söyleyemeyeceğini belirterek, "Bu tip cinayetlerde mesele sansasyon yaratmaktır. Sizler de bunu tahmin edebilirsiniz. Hangi isimler üzerinden sansasyon yaratılabilecekse liste o yöndedir. Ellerinde bir liste olduğu iddiası var" demişti.

MİT, emniyet ve ilgili bakanlara gerekli bilgileri verdiğini anlatan Paylan, "Ogün Samastvari 3 suikastçının devrede olduğuna ilişkin ham bir bilgi var. Bizim meselemiz o 3 tetikçi değil, o 3 tetikçiye 'Öldür' diyenlerin durmasını istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!