SON DAKİKA

Sudan’da Bir Grup Asker Darbe Girişiminde Bulundu

Sudan’da bir hükümet yetkilisi, ülkede başarısız bir darbe girişimi gerçekleştiğini açıkladı.

Bu haber 21 Eylül 2021 - 19:00 'de eklendi.
Abone ol

Sudan devlet televizyonu, başkent Hartum’daki bir grup askerin başarısız darbe girişiminde bulunduğunu bildirdi.

Devlet televizyonu ve radyoları canlı yayınlarını keserek duyurdukları son dakika haberlerinde, halkı darbeye karşı koymaya çağırdı.

Resmi kaynaklar, başkentin Umdurman bölgesindeki bir grup askerin bazı askeri araçları ele geçirerek darbeye teşebbüs ettiğini aktardı.

Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed El Feki Süleyman, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, durumun kontrol altında olduğunu belirterek halka, ülkeyi, geçiş sürecini koruma ve darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı.

Sudan hükümeti: Ömer el-Beşir’in destekçilerinin darbe girişimini önledik

Sudan hükümeti, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in destekçilerinin askeri darbe girişiminin önlendiğini ve ülkede durumun kontrol altına alındığını açıkladı.

İlk olarak devlet televizyonundan yapılan açıklamada, “Başarısız bir darbe girişimi oldu ve halk buna karşı çıkmalı” denildi, başka ayrıntı verilmedi.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, darbe girişiminde bulunanların devlet radyosu binasını ele geçirmeye çalıştığını ancak bunu başaramadıklarını söyledi.

Üst düzey bir askeri yetkili ise bir grup subayın darbe girişiminde bulunduklarını ve “derhal görevden alındıklarını” belirtti.

Sudan Haber Ajansı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda da “Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Konseyi’ndeki bir yetkili bugün sabahın erken saatlerinde darbe girişiminin önlendiğini ve durumun kontrol altına alındığını söyledi. Yetkiliye göre darbe girişimine karışanlar gözaltına alındı ve soruşturma sürüyor” ifadeleri yer aldı.

Atatürk'ün Katilleri

Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed El Faki, de darbe girişimine karışan zanlıların sorgusunun devam ettiğini açıkladı.

Başkent Hartum’un merkezinde trafiğin normal olduğu belirtiliyor.

Sudan güvenlik güçleri Nil Nehri üzerindeki Hartum’u ülkenin en büyük ikinci kenti Omdurman’a bağlayan köprüleri kapattı.

Ömer el-Beşir darbeyle devrilmişti

Sudan, Ömer el-Beşir’in devrildiği Nisan 2019’daki darbe sonrası kurulan geçiş hükümeti tarafından yönetiliyor. Bu hükümette hem siviller hem de askerlerin temsilcileri bulunuyor.

Son aylarda Sudan yönetimi, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) borç alabilmek için bazı ekonomik önlemler almıştı.

IMF destekli önlemlere ve hayat pahalılığına karşı çeşitli gösteriler düzenlenmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!