SON DAKİKA

STOKLAR ERİDİ, KAN KRİZİ KAPIDA

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, ‘Kan temininde Covid-19 pandemisine bağlı olarak güçlük yaşandığını’ açıkladı.

Bu haber 08 Aralık 2020 - 17:22 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, koronavirüs salgınının önlenemez bir şekilde hızla tırmanması nedeniyle sağlık hizmet sunumunda yaşanan güçlüklere bir yenisi eklendi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Transfüzyon Merkezi Müdürlüğü tarafından hastanenin başhekimliğine kan stoklarındaki kritik durumla ilgili bir yazı gönderildi. Yazıda, Avrupa Bölge Kan Merkezi’nden alınan kanların temininde koronavirüs pandemisine bağlı olarak güçlük yaşandığı ifade edildi.

Ayrıca yazıda, “Değil masif kanama, kanamalı A Rh pozitif bir hastanın replasmanı (kanın yerine konulması) mevcut şartlarda mümkün olamayacaktır. Devam eden süreçte hizmetin aksamaması, hasta mağduriyeti oluşmaması adına gereği için bilgilerinize arz olunur” dendi.

”EN ÇOK VE EN KOLAY BULUNAN A RH POZİTİF KAN GRUBUNA AİT KAN YOK DENECEK KADAR AZ”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel konuyla ilgili BirGün’e şu açıklamayı yaptı:

“Hastanenin kanamalı bir hastanın gelmesi durumunda yetecek kanı olmadığını görüyoruz. Hatta hastanenin elinde en çok ve en kolay bulunan A Rh pozitif kan grubuna ait kanın bile yok denecek kadar az olduğu ifade ediliyor. Yurttaşlar, Covid-19 bulaşır korkusuyla hastanelere gitmek istemedikleri gibi kan bağışı da yapmak istemiyorlar” dedi.

Kızılay’ın konuya ilişkin Birgün’e yaptığı açıklamada ise “Covid-19 pandemisi nedeniyle kan bankacılığında da tüm dünyada zorlu bir süreç yaşamaktadır” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Gerek hükümetlerin aldığı kısıtlamalar gerekse vatandaşların bulaş olasılığı kaygısı ile daha az hareket ediyor olması, gönüllü kan bağışı sayılarını olumsuz etkilemiştir. Kan bağışı bunun yanı sıra mevsimsel süreçlerden de olumlu ya da olumsuz etkilenebilmektedir. Kış şartlarında her yıl kan bağışında düşüş yaşanmaktadır. Aynı şekilde çok sıcak geçen yaz aylarında da kan bağışları düşmektedir. Tüm bu anlatılanların çerçevesinde ülkemizdeki kan bağışlarında da kısmi bir azalma görülmüş, bu nedenle sosyal medyadan ve klasik medya organlarından uyarılar yapılmıştır. Türkiye’nin şu an için herhangi bir kan temin sorunu bulunmamaktadır. Kan bağışçılarının haftasonu sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulması da kan bağışlarını olumlu olarak etkilemiştir.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!