SON DAKİKA

SOROS’TAN DİKTATÖRLERİ DEVİRENE 1 MİLYAR DOLAR BAĞIŞ

Dünyada “Renkli Devrim” olarak bilinen olayların finansörü olan milyarder yatırımcı ve Open Society Foundation (Açık Toplum Vakfı) Başkanı George Soros “diktatörlerle mücadele” için 1 milyar dolar sözü verdi.

Bu haber 24 Ocak 2020 - 20:07 'de eklendi.
Abone ol

Dünyada “Renkli Devrim” olarak bilinen olayların finansörü olan milyarder yatırımcı ve Open Society Foundation (Açık Toplum Vakfı) Başkanı George Soros “diktatörlerle mücadele” için 1 milyar dolar sözü verdi.

ABD’li iş adamı George Soros, dünya genelindeki “mevcut ve müstakbel” diktatörler tarafından yönetilen bir dünyada sivil toplumların erozyonuna karşı ve iklim kriziyle mücadele çalışmaları kapsamında yeni bir üniversite ağı projesi için bir milyar dolar bağış yapacağını söyledi.

İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) konuşan Soros, insanlığın bir dönüm noktasında olduğunu ve gelecek yılların ABD Başkanı Donald Trump ve Çin lideri Şi Cinping gibi liderlerin kaderini tayin edeceğini ve aynı zamanda dünyanın kendi kaderini de belirleyeceğini söyledi.

YENİ “RENKLİ DEVRİMLER” Mİ GELİYOR

Euronews’ten Mustafa Bağ’ın aktardıklarına göre; “Tarihin dönüşüm geçirilen, açık toplumların ayakta kalmasının tehlikede olduğu bir dönemini yaşıyoruz” diyen Macar asıllı 89 yaşındaki ABD’li milyarder, bir başka büyük bir sorunun ise iklim değişikliği olduğunu dile getirdi.

“Açık Toplum Üniversite Ağı” (OSUN) planını hayatının en önemli ve en kalıcı projesi olarak nitelendiren Soros, tüm dünyadaki üniversitelerin katılabileceği eğitim ve araştırma adına uluslararası bir platform olacağını dile getirdi. Soros, “Ben hala hayattayken projenin de hayata geçirildiğini görmek istiyorum” dedi.

“Renkli devrimlerin” bir simgesi haline gelmiş olan Soros’un bu çıkışı akıllara “yeni renkli devrimler mi geliyor” sorusunu getirdi.

“TRUMP YENİDEN SEÇİLEBİLİR”

ABD Başkanı Donald Trump’ı “hilekar, dolandırıcı, narsist ve iklim inkarcısı” olarak tanımlayan Soros, mevcut ekonomik verilerin Trump’ın yeniden seçilmesine olanak sağlayabileceğini kaydetti.

“Trump, halihazırda canlı olan ekonomiyi aşırı derecede ısıttı” ifadesini kullanan Soros, “Aşırı ısınmış bir ekonomi kaynama noktasında çok uzun süre tutulamaz” sözleriyle uyarıda da bulundu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD’de seçimlere daha on ay zaman bulunduğunu hatırlatan Soros, “Bunlar seçime kısa süre kala yaşansa muhtemelen seçimi garantileyecekti ama onun sorunu daha 10 ay kalmış olması. On ay.. Devrimci bir gözle bakıldığında bir ömür kadar uzun” şeklinde konuştu.

“KİŞİLİĞİNİ KAYBETMİŞ YENİ İNSAN TÜRÜ YARATMAK İSTİYOR”

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in tüm gücü kendi etrafında topladığına işaret eden Soros, Komünist Parti geleneğinin kırıldığını ve Çin ekonomisinin de daha önceki esnekliğini kaybettiğini söyledi.

Şi Cinping’in göreve başlayıp yeterince güç kazanır kazanmaz “diktatör” haline geldiğini, başarılarının ‘teyitten çok uzak olduğunu’ ve tek çocuk politikasından kaynaklı durumun demografik olarak bu ülkenin aleyhine işlediğini ifade etti.

En rahatsız edici olan durumun ise, Şi Cinping’in yeni bir otoriter sistem yaratmaya çalışması olduğunu ifade eden Soros, keza insanların, başlarına herhangi bir şey gelmemesi için kişiliklerini dahi teslim etmek isteyeceği (bağlılık bildireceği) yeni bir insan türü yaratma gayreti olduğunu savundu.

Soros konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “İnsan bir defa kişisel özerkliğini (kendi kendini idare etme) kaybederse bir daha toparlaması çok zor. Açık bir toplumun da böylesi bir dünyada yeri olamaz.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!