SON DAKİKA

SOMA’DA MADEN OCAĞI ÇÖKTÜ: 10 İŞÇİ YARALI

Manisa’nın Soma ilçesinde, kömür madeninde göçük meydana geldi, 10 işçi yaralandı. Yaralanan 10 işçiden 7’si mesai arkadaşları tarafından kurtarılırken, toprak altında kalan 3 işçi ise ekipler tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

Bu haber 12 Aralık 2018 - 21:52 'de eklendi. Son Güncelleme12 Aralık 2018 - 23:59
Abone ol

Olay, akşam saatlerinde Soma Kömür İşletmeleri’ne bağlı Işıklar Madeni’nde meydana geldi. Henüz bilinmeyen nedenle meydana gelen göçük sonucu 10 işçi yaralandı. 7 işçi mesai arkadaşlarının çabasıyla göçüğün altından çıkarılırken, toprak altında kalan 3 madenci ise olay yerine sevk edilen ekipler tarafından kurtarılarak Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

GÖÇÜĞE RAĞMEN ÜRETİME DEVAM EDİLMİŞ

Maden Yönetmeliği’nce yasaklanmış olan “Kara Tumba” isimli maden çıkarma tekniğinin kullanıldığı Işıklar Maden Ocağı’nda ilk göçük sabah 08.00-16.00 vardiyasında meydana geldi. Göçüğün onarılmasının ardından faaliyetlerin durdurulmadığı işletmede üretim baskısıyla devam edilen 16.00-24.00 vardiyasında ikinci bir göçük meydana geldi.

Kara Tumba üretim modelinde madene, tek bir girişten giriliyor ve çıkılıyor. Eğer çalışma alanıyla tünel girişi arasındaki bölgede bir göçük oluşursa, işçinin kurtulma şansı en aza iniyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

MADEN FACİASINDAN SONRA KAPATILMIŞTI

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği Eynez ocağını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Işıklar Maden Ocağı, Mayıs 2014’te yapılan inceleme sonucunda “üç maddelik eksik” tespit edilerek kapatılmış, aylar sonra hazırlanan yeni bir rapor ile üretime yeniden başlamasına karar verilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!