SON DAKİKA

soL HD | Potemkin Zırhlısı, gösterime girişinin 92 yılında

Devrim Sineması'nın en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen Potemkin Zırhlısı bundan tam 92 yıl önce ilk kez Moskova'da gösterildi.Yapımcılığını Sovyetler Birliği'nin ve aynı zamanda Avrupa'nın en eski ve en büyük film stüdyolarından biri olan Mosfilm'in yaptığı filmin yönetmeni Sergei Eisenstein'dır.

Bu haber 21 Aralık 2017 - 16:34 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Devrim Sineması’nın en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen Potemkin Zırhlısı bundan tam 92 yıl önce ilk kez Moskova’da gösterildi.

Yapımcılığını Sovyetler Birliği’nin ve aynı zamanda Avrupa’nın en eski ve en büyük film stüdyolarından biri olan Mosfilm’in yaptığı filmin yönetmeni Sergei Eisenstein’dır.

Yönetmenin ikinci filmi olan Potemkin Zırhlısı, konusunu Potemkin Zırhlısı Ayaklanması olarak bilinen gerçek bir olaydan almıştır. Filmde, 1905 yılında Rusya’nın Karadeniz filosuna bağlı Savaş Gemisi Potemkin’de dayanılmaz yaşama şartlarından bezmiş mürettebatın Çar rejimine bağlı subaylara karşı başlattıkları bir ayaklanmanın sonunda gemiyi ele geçirmeleri ve sonrasında gelişen olaylar dramatize edilerek anlatılmıştır.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!