SON DAKİKA

soL HD | Potemkin Zırhlısı, gösterime girişinin 92 yılında

Devrim Sineması'nın en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen Potemkin Zırhlısı bundan tam 92 yıl önce ilk kez Moskova'da gösterildi.Yapımcılığını Sovyetler Birliği'nin ve aynı zamanda Avrupa'nın en eski ve en büyük film stüdyolarından biri olan Mosfilm'in yaptığı filmin yönetmeni Sergei Eisenstein'dır.

Bu haber 21 Aralık 2017 - 16:34 'de eklendi.
Abone ol

Devrim Sineması’nın en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen Potemkin Zırhlısı bundan tam 92 yıl önce ilk kez Moskova’da gösterildi.

Yapımcılığını Sovyetler Birliği’nin ve aynı zamanda Avrupa’nın en eski ve en büyük film stüdyolarından biri olan Mosfilm’in yaptığı filmin yönetmeni Sergei Eisenstein’dır.

Yönetmenin ikinci filmi olan Potemkin Zırhlısı, konusunu Potemkin Zırhlısı Ayaklanması olarak bilinen gerçek bir olaydan almıştır. Filmde, 1905 yılında Rusya’nın Karadeniz filosuna bağlı Savaş Gemisi Potemkin’de dayanılmaz yaşama şartlarından bezmiş mürettebatın Çar rejimine bağlı subaylara karşı başlattıkları bir ayaklanmanın sonunda gemiyi ele geçirmeleri ve sonrasında gelişen olaylar dramatize edilerek anlatılmıştır.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!