SON DAKİKA

Şok İddia: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Erdoğan’ın Başdanışmanı da Casus Yazılım ile Takip Edildi

İsrail merkezli casus yazılım Pegasus’la dinlenen 500 kişi arasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Erdoğan’ın başdanışmanlarından birinin de olduğu iddia edildi.

Bu haber 22 Temmuz 2021 - 18:30 'de eklendi.
Abone ol

İsrail firması NSO Grup tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus’u kullanan Suudi Arabistan’ın izlemeyi düşündüğü kişiler arasında Türkiye’den de dikkat çeken isimler yer aldı. Arabistan’ın izlemek istediği kişilerin arasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından birisinin de olduğu iddia edildi.

Karar’dan Mikdat Karaalioğlu’nun haberine göre, Pegasus skandalına ait verilere sahip olan medya kuruluşlarından birisi olan Die Zeit gazetesinde yer alan habere göre Suudiler casus yazılım programını klasik casusluk faaliyetleri için de kullanmış olabilir. 

İçinde Die Zeit gazetesinin de bulunduğu uluslararası gazetecilik ağının elinde casus yazılım tarafından izlenmesi öngörülen 50 bin kişinin telefon numaraları bulunuyor. Bu listede yer almak takip edilmiş olmak anlamına gelmiyor.

Takip edilen telefonların tespit edilebilmesi için ilgili telefonlardaki Pegasus izlerinin uzmanlar tarafından araştırılması gerekiyor. Toronto Üniversitesi bünyesinde bulunan Citizen Lab isimli araştırma kurumu Pegasus izlerini tespit edebiliyor. Citizen Lub Pegasus skandalını ortaya çıkaran gazeteci ağı ile birlikte çalışıyor.

MACRON DA TAKİP EDİLMİŞTİ

Suudi Arabistan’ın hedef listesinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Erdoğan’ın ismi açıklanmayan bir başdanışmanı da var. Suudilerin listesinde ayrıca Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun, eski başbakan Said Hariri de bulunuyor. Öte yandan Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un de Pegasus tarafından izlenmesi öngörülen kişiler listesinde 2019 yılında yer aldığı ortaya çıktı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Macron’un hedef listesine koyan ülkenin ise Fas olduğu bildirildi. Macron’un 2017’den beri kullandığı bir numaranın listede bulunduğu belirtildi. NSO firması bu iddiaları yalanlarken söz konusu listenin uydurma olduğunu belirterek, Macron’un hiçbir zaman bir NSO müşterisinin hedefi ya da olası hedefi olmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Hedef listesinde ayrıca Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, 2019 yılında Fransa Başbakanlığı yapan Eduard Phillipe Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ve Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer de bulunuyor. Bunun yanında AB Parlementosu’na ait bir çok üst düzey politikacının ismi de ‘hedeftekiler’ listesinde bulunuyor

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR