SON DAKİKA

ŞOK: GARANTİ BANKASI’NIN ADI KARA PARA SPEKÜLASYONUNDA

Halkbank’ın ardından bir Türk bankasının adı da para aklama suçlamalarına karıştı. Rusya’dan milyarlarca euro çeşitli bankalar aracılığı ile Hollanda üzerinden aklandı. Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi’nin Pazartesi günü yaptığı açıklamasında Garanti Bankası’nın da adı geçiyor.

Bu haber 07 Mart 2019 - 23:14 'de eklendi.

17 Aralık’ta merkezinde Reza Zarrab’ın olduğu İran’a yönelik yaptırımların delinmesiyle ilgili soruşturmada Türk bankaları da yer almıştı. ABD’de tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla hüküm giymiş, 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hollanda’da da yayın yapan Dutchnews’in aktardığı iddialara göre, paranın bir kısmı, Amsterdam Ticaret Bankası (ATB) ve Garanti  Bankası kanalıyla Hollanda’ya yönlendirildi. Rusya’nın Alfa Bankası’nın bir parçası olan ATB, yolsuzluk soruşturmalarına başladı.

Haber Türkiye medyasında yer bulmadı. Bazı sitelerin ise haberi sildiği görülüyor.

BloombergHT’nin haberinde ise bankaların suçlama nedeniyle borsada büyük değer kaybettiğine yer veriliyor, “Batılı kurumları kapsayan Rus para aklama skandalının etkisiyle sert düştü.” ifadeleriyle.

Habere göre Raiffesen Bank International AG hisseleri, Bill Browder’ın Hermitage Fonu’nun Avusturyalı savcılara bankanın Rus kriminal faaliyetlerinden kaynaklanan fonları aklamaya yardım ettiği yönünde şikayette bulunmasının ardından sert geriledi.

Raiffesen, yüzde 11 değer kaybederek banka hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Hollanda bankaları, üç büyük bankanın Troika Laundromat denilen bir grup tarafından fonların Rusya’dan çıkarılmasında kullanıldığı yönündeki bir haberin ardından düştü.

Haberde para aklama suçlamasının detayları da aktarılıyor. Aktarılan bilgilere göre Avrupa Birliği’nde Baltık ülkeleri, Kuzey Avrupa, ABD, İngiltere ve diğer yerlerdeki soruşturmalarla birlikte olayın tam olarak açığa kavuşmasının aylar sürebileceği belirtiliyor.

Bazı Kuzey Avrupa bankalarının -genellikle Baltık şubeleri aracılığıyla- Rus kriminal faaliyetlerinden doğan fonların Batı’ya aktarıldığı bir merkez olduğu şeklinde bir tablo oluşuyor. Buna göre, Nordea Bank Abp’nin kara para olma potansiyeli taşıyan 700 milyon euroluk fonu tuttuğu iddia edilmişti.

Nordea Bank’ın risk biriminin başındaki isim Julie Galbo Pazartesi günkü bir mülakatta, suçlamaların büyük kısmının halihazırda bilindiğini ve herhangi bir şüpheli faaliyetin yetkililere bildirileceğini söyledi.

Ayrıca The Guardian haberinde Rus işletmesinde olan Litvanya’da hesap sahibi 70 offshore şirketi kapsayan ağdan Avrupa ve ABD’ye tahmini 4.6 milyar doların gönderildiği belirtildi.

ABN Amro hisseleri yüzde 5 düşmesinin ardından kayıplarını azalttı. ING Groep NV yüzde 2.8 geriledi.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’un haberinde, Deutsche Bank hesaplarından Troika Laundromat’ın hesaplarına 2003 ile 2017 yılları arasında 889 milyon dolar aktarıldığı belirtiliyor.

Deutsche Bank tarafından yapılan yazılı açıklamada bankanın yetkililer ve regülatörlerle her zaman işbirliği içerisinde olduğu ancak muhabir banka olarak karşı tarafın müşteri bilgisine sınırlı erişimi bulunduğu ifade edildi. Almanya’nın en büyük bankasının hisseleri yüzde 1.4 düştü.

Bloomberg HT’nin konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre Hollanda basınında çıkan ve içinde Garanti Bankası’nın adı geçen konuyla ilgili gelişmelerin banka için de sürpriz olduğu belirtildi. Kaynaklar, söz konusu işlemin 2004 – 2013 yılları arasında yapıldığını, o tarihten bu yana bankanın rutin denetimlerden geçtiğini savundu.

Gazete konuşan kaynakların, şu an için konuşmanın erken olduğunu ifade ettiği ve Garanti Bankası’nın herhangi bir ceza ile karşılaşmasını beklemediklerini aktardığı paylaşılıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!