SON DAKİKA

Soçi’deki Suriye zirvesi öncesi dışişleri bakanları toplantısı yapılacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştiri ve soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye’de gelinen noktanın sorumlusunun Türkiye olmadığını vurguladı.

Bu haber 16 Kasım 2017 - 21:58 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştiri ve soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye’de gelinen noktanın sorumlusunun Türkiye olmadığını vurguladı. Çavuşoğlu, “Biz yapılan yanlışa yanlış diyoruz. Doğruya doğru diyoruz. Ama sadece doğruya doğru demek yanlışa yanlış demek yetmez. Çaba sarf etmek lazım” dedi.

‘SURİYE’DE RUSYA’YI İRAN’I YOK SAYARSANIZ ATEŞKESİ SAĞLAYAMAZSANIZ’

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bir ülkeyi İran’ı mezhepçilikten dolayı veya bölgedeki hayallerinden dolayı eleştirebilirsiniz. Ama bugün Suriye’de İran’ı yok sayarsanız ateşkesi sağlayamayız. İran’ı garantör yapmazsanız, İran’a sorumluluk vermezseniz netice alamazsınız. Bu Rusya için de geçerli. Bu aynı şekilde düşünen ülkeler için de geçerli. Burada şimdi siyasi çözüme gidebilmek için önce ateşkesi sağlamak lazım. Arazide sahada insanlar çatışırken, taraflar ateşkesi denediler veya siyasi süreci denediler, Cenevre’de hiçbir şey konuşulmadı, boş boş gidildi odalarda bekletildi, tekrar geri dönüldü. Şimdi bunun ortamını hazırlıyoruz. 

‘SİYASİ ÇÖZÜM KONUSUNDA NE YAPACAĞIZ BUNA ODAKLANIYORUZ’

Şimdi önümüzdeki günlerde siyasi çözüm konusunda ne yapacağız buna odaklanıyoruz. İran, Rusya ile üçlü zirveyi de bunun için gerçekleştireceğiz. Ondan önce üçlü dışişleri bakanları toplantısını yapıyoruz, uzmanlarımız bir araya gelecek. Cenevre’ye bir şeyler de götürmek lazım. Çünkü Cenevre maalesef bugüne kadar anayasa konusunda, geçiş hükümeti konusunda yine seçim konusunda gerekli zemin oluşamadı. 

‘GEÇEN SENEYE GÖRE ÖNEMLİ BİR MESAFE KATLEDİLDİ’

Neden Esad gitmelidir, sadece biz demedik, herkes söyledi, dünyada birkaç ülke hariç İran gibi, Rusya gibi ülkeler hariç Esad gitmelidir dedi. Cenevre’de geçiş süreci neden konuldu? Çünkü bir rejim değişikliği gitmeden yeniden Suriye’nin birliği beraberliği sağlanamaz konusunda herkes hem fikir oldu, birkaç ülke hariç. Ondan dolayı bunun için bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu sadece Türkiye’nin bir şeyi değil. Ama şimdi geçen seneye göre önemli bir mesafe katledildi. Gelin Suriye’de ateşkesin üzerine siyasi çözüm için hep birlikte odaklanalım.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!