SON DAKİKA

Socar Talep Etti! Gurbanoğlu’nun Mal Varlığına El Konuldu

Socar’ın talebiyle Mübariz Gurbanoğlu’nun Türkiye’deki mal varlığına el konuldu.

Bu haber 16 Ekim 2021 - 20:07 'de eklendi.
Abone ol

Uluslararası tahkim mahkemeleri Mübariz Gurbanoğlu’nun Socar’a 240 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. O kararlar üzerine Socar başvuruda bulundu ve mahkemeden Gurbanoğlu’nun Türkiye’deki mal varlığına el konulma kararı çıktı. 

3 AYRI DAVA AÇTI

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar ve Socar grubuna ait şirketler Palmali’nin yükümlülüklerini ihlal iddiası ile Mübariz Gurbanoğlu’nun şirketlerine 3 ayrı dava açtı. 3 davadan da Socar lehine karar çıktı. 

240 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK

5 Kasım 2020 Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin ve 26 Ocak 2021 Londra Denizcilik Tahkim Derneği ve 3 Şubat Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu’nda tahkim şartlarına göre yürütülen süreçlerin sonucunda Gurbanoğlu Socar’a toplam 240 milyon dolar tazminat ödeyecek.  

MAL VARLIĞINA EL KONULMASI İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU

Gurbanoğlu’nun Socar’a karşı iddiaları ise reddedildi. Socar kararın ardından Türkiye ve Malta mahkemelerine kararların icrası ve Gurbanoğlu’nun mal varlığa el konulması için başvuruda bulundu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Socar’ın açıklamasına göre İstanbul Adalet Mahkemesi Socar lehine karar verdi. Gurbanoğlu’nun avukatları bu karara itiraz etti.

Ancak temyiz mahkemesi kararı reddetti. 7 Ekim 2021 tarihli kararla Gurbanoğlu’nun mal varlığına el konuldu. Malta mahkemeleri de daha önce bu kararı vermişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!