SON DAKİKA

Skandal: Kenya’da Bit Pazarında Türk Vatandaşlığı Reklamı!

Afrika ülkelerinden Kenya’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının bit pazarında reklamı yapıldığı ortaya çıktı.

Bu haber 13 Haziran 2022 - 14:38 'de eklendi. Son Güncelleme13 Haziran 2022 - 14:43
Abone ol

Yeniçağ’ın aktardığına göre, 250 bin dolarlık gayrimenkul karşılığında Türk vatandaşlığı olmak AKP hükümetiyle birlikte mümkün olmuştu. Bunun üzerine ise geçtiğimiz aylarda vatandaşları tarafından en çok göç edilen ülkelerden biri olan Kenya’da bir internet sitesi üzerinden satılık Türk vatandaşlığı ilanı verilmişti.

Bu durum sosyal medyada büyük yankı uyandırırken, Kenya’dan yeni bir görüntü geldi. Görüntüde aynı Türk vatandaşlığının Kenya’da bir bit pazarında ilan edildiği ortaya çıktı.

Bit pazarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı reklamı verilen afiş ise bu şekilde:

Afişteki “Yarım geri dönüşü yüzde 7” ifadesinin yer alması ise dikkat çekti.

FARKLI ÜLKELERDE DE VERİLDİ

Afrika ülkelerinden biri olan Kenya’da verilen 250 bin dolarlık gayrimenkul karşılığı mümkün olan Türk vatandaşlığı reklamı sadece Kenya ile kalmadı. Geçtiğimiz zamanlarda Çin, Lübnan, Arabistan gibi ülkelerde de aynı reklam verilmişti.

YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Doğuştan değil sonradan Türk vatandaşı olunmasına hak kazandıran yasal değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. 13 Haziran’da yürürlüğe girecek olan kanuni değişiklik, yabancıların vatandaşlık hakkına kavuşmasını sağlayan taşınmaz satın alma bedelini 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltiyor. 2018’de bu bedel 1 milyon dolar olarak uygulanıyordu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR