SON DAKİKA

SKAKA, İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’NU NEDEN KABUL ETMEDİ?

İmamoğlu’nun İstanbul’un kardeş şehri olan Saraybosna’nın belediye başkanı Abdullah Skaka tarafından kabul edilmemesi Bosna-Hersek’te tartışmalara neden oldu.

Bu haber 30 Aralık 2019 - 21:09 'de eklendi.

haberimizvar.net-Resmi temaslarda bulunmak için Saraybosna’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun, İstanbul’un kardeş şehri olan Saraybosna’nın SDA’lı belediye başkanı tarafından kabul edilmemesi Bosna-Hersek’te tartışmalara neden oldu. Göreve geldiğinden bu yana ilk yurtdışı gezisini yapan İmamoğlu 26-27 Aralık 2019 tarihlerinde Saraybosna’ya resmi bir ziyarette bulundu. Liberal eğilimli Naşa Stranka’lı (Bizim Parti – NS) Saraybosna Kantonu Başbakanı Edin Forto ile resmî temaslar sürdürürken, İstanbul’un kardeş şehirlerinden Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka ile görüşmemesi ise Bosna medyasının dikkatini çekti.

AKP YANDAŞI SARAYBOSNA PARTİSİ

İleri Haber’den Özgür Dirim Özkan’ın haberine göre AKP ile yakın ilişkileriyle bilinen SDA’lı (Stranka Demokratske Akcije – Demokratik Eylem Partisi) belediye başkanının bu tavrı Bosna’da ana akım medya ve sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Naşa Stranka yaptığı basın açıklamasında Skaka’nın İmamoğlu ile görüşmemesinin nedeninin Erdoğan’a muhalif bir isim olmasından kaynaklandığını, Saraybosna Belediye Başkanı’nın bu ikiyüzlü tavrının utanç verici olduğunu belirterek, Saraybosna Kantonu da SDA’nın elinde olması durumunda dünyanın en büyük şehirlerinden birinin belediye başkanının Saraybosna’dan hiçbir resmî temas gerçekleştirmeden döneceğini ekledi.

BAŞKAN SKAKA İDDİALARI REDDETTİ

Son yıllarda AKP’nin SDA ve SDA lideri Bakir İzzetbegoviç’e açık destek vermesi, Bosna’nın iç politikasına bu destek vasıtasıyla sürekli müdahalede bulunması SDA’lı olmayan Bosnalılar ve hatta kimi SDA’lılar tarafından bile tepkiyle karşılanıyor. Abdulla Skaka ise yaptığı açıklamada Naşa Stranka’nın olayı siyasileştirdiğini, İmamoğlu’nu kabul etmeme gibi bir durumun olmadığını iddia etti fakat İmamoğlu ile görüşmeme nedenine dair bir bilgi vermedi.

İZZETBEGOVİÇ’İN MEZARINI ZİYARET

Saraybosna’daki resmi temasların bir parçası olarak Aliya İzzetbegoviç’in Kovaçi Şehitliği’ndeki anıtmezarını ziyaret eden İmamoğlu, mezarlıkta İzzetbegoviç ve Atatürk’ün zor koşullarda ülkelerine ışık tutan önderler olduğunu belirtti.  İzzetbegoviç ise Türkiye’nin laikliği seçerek Osmanlı mirasına ve dolayısıyla İslam Dünyası’na zarar verdiği gerekçesiyle Atatürk’e karşı olmasıyla biliniyordu.

Kaynak: https://www.haberimizvar.net/m-haber-9480.html

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!