SON DAKİKA

Şirketler Aleyhine Haber Yapan Gazeteciler Hapisle Cezalandırılabilecekken Vergi Kaçakçıları ‘Pişmanlık’tan Faydalanabilecek

AKP iktidarı, yeni bir sansür yasası çıkartıyor.

Bu haber 27 Mart 2022 - 17:24 'de eklendi.
Abone ol

İktidarı övme konusundaki özgürlüğü sınırsız tutan AKP, artık sadece iktidarı eleştiren gazetecileri değil iktidar yandaşı şirketler aleyhine haber yapan gazetecileri de susturmak istiyor.

AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan torba kanun teklifinde AKP iktidarının yapmayı pek sevdiği üzere gazeteciler için yeni hapis cezaları öngörüldü.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre,  AKP’li 85 milletvekilinin ortak imzasıyla sunulan teklifle, gazeteciler, yaptıkları haberler gerekçesiyle yeni hapis cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

AKP’nin teklifine göre, “isimleri anılmasa dahi şirketlerin şöhretine zarar verecek” haberlere üç yıl hapis cezası verilebilecek.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Teklifle, 6163 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanun’a eklenen ve karşılığında en az üç yıl ceza öngörülen madde şu şekilde:

‘‘Basın Kanunu’nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından birisi vasıtasıyla bir şirketin itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz. İsimleri belirtilmese dahi şirketlerin güvenilirliği konusunda kamuoyunda tereddüde yol açacak veya şirketlere duyulan güveni sarsacak veya şirketlerin mali bünyelerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilecek nitelikte asılsız haberler yukarıda belirtilen araçlarla yayılamaz.’’

Buna göre özellikle kamu ihalelerini almalarıyla bilinen ve kamuoyunca 5’li çete olarak tanınan AKP yandaşı şirketler, aleyhlerine yapılan haberlere ilişkin dava açıp gazetecilerin hapse atılmasına sebep olabilecek.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!