SON DAKİKA

SINIRDA TANSİYON YÜKSELİYOR! YUNANİSTAN HAVA DESTEKLİ SAVAŞ GEMİLERİNİ…

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen göçmenleri engellemel için tatbikata başladı.

Bu haber 02 Mart 2020 - 20:12 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

BBC Türkçe’nin haberine göre, başkent Atina ve Selanik’ten Meriç sınırına askeri konvoylar gönderildiği ve Ege Denizi’ndeki Yunan adaları çevresinde hava destekli savaş gemilerinin manevralar yapacağı açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde Meriç kara sınırını geçmeye çalışan 10 bine yakın göçmen “püskürtüldü” ve son 48 saat içinde sınırı geçmeyi başaran ve gözaltına alınanların sayısı 98’e çıktı.

Yunan sınırını yasa dışı yollardan geçtikleri gerekçesiyle yargılananlara en az 3,5 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

EGE’DE BİR ÇOCUK DAHA BOĞULDU

Aynı anda Midilli adasına ulaşmaya çalışan ve içinde 48 sığınmacının bulunduğu bir lastik botun, Yunan kara sularına girdiği anda batması sonucunda bir erkek çocuğun boğularak can verdiği açıklandı.

Midilli’de büyük bir gerginlik gözleniyor. Ada sakinleri, daha fazla göçmen kabul edilmemesi için protesto gösterileri düzenleyerek Yunan hükümetine ve yerel yönetime baskı yaparken; adaya gelen bir gurup göçmenin karaya çıkmasını önlemeye çalıştı. 88 bin nüfuslu Midilli’de halen 26 binden fazla göçmen olduğu ifade ediliyor.

Atatürk'ün Katilleri

AB YETKİLİLERİ TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINA GİDECEK

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, AB Konseyi Başkanı Charles Michel; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Layen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’yle birlikte yarın Meriç sınırını ziyaret edeceği açıklandı.

Yunanistan Savunma ve Dış İlişkiler Konseyi, göçmen akınının önlenmesi amacıyla sınır muhafızlarının artırılmasına, iltica başvurularının 1 ay askıya alınmasına, AB’nin dayanışma ilkelerini öngören maddelerinin yürürlüğe girmesine ve AB’ne bağlı FRONTEX sınır muhafızlarının takviyesine karar vermişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!