SON DAKİKA

SİBİRYA ALEV ALEV YANIYOR

Rusya’nın Sibirya bölgesinde temmuz ayında başlayan, hızlı bir şekilde yayılarak milyonlarca hektar alanın yok olmasına ve birçok canlının zarar görmesine neden olan yangınlar ile ilgili ortaya dikkat çekici iddialar atıldı.

Bu haber 15 Ocak 2020 - 0:17 'de eklendi.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde temmuz ayında başlayan, hızlı bir şekilde yayılarak milyonlarca hektar alanın yok olmasına ve birçok canlının zarar görmesine neden olan yangınlar ile ilgili ortaya dikkat çekici iddialar atıldı.

Tehlike Büyük

Sibirya’daki yangınların ilk başta Rusya olmak üzere çevredeki ülkelerin ekolojisini etkileyecek boyutlara ulaştığı biliniyordu. Dünyadaki bütün otomobillerin 3 ayda çıkaracağı zararlı gazlardan daha fazla zararlı gazın sadece bu yangında ortaya çıktığı ve yangından dolayı bölgedeki sıcaklığın mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıktığı da aktarılan bilgiler arasında.

3 milyon hektar alanın yok olduğu ve birçok orman canlısının telef olduğu yangında kısa bir süre sonra söndürme çalışmaları bırakılmıştı. Çünkü Rusya’daki yasalara göre yerel yönetim, ormanlık alanda çıkan yangını, söndürme maliyetinin yüksek olması halinde söndürmeme kararı alabiliyor. Bu yangında da aynı durum dikkate alınmış, maliyetler düşünülerek “milyonlarca ruble ateşe atılacak” savunması ile birlikte milyonlarca hektar alan kaderine terkedilmişti. Bu duruma yoğun tepki gösteren çevreciler, gerekli önlemlerin bu güne kadar alınmadığını ve yeniden ağaçlandırmanın 100 sene süreceğini savundu.

Yangınlar ile Alakalı Dikkat Çeken İddialar

Medyada çok fazla öne çıkmadan aylardır devam eden yangınlar ile ilgili önemli iddialar ortaya atıldı.

İddialara göre yangınların çıkması veya önlenememesinin arkasında yasadışı oduncular ve Çin var. İddiaların Çin üzerinde yoğunlaşmasının nedeni ise Çin’in dünyanın en büyük kereste ithalatçısı olması. Hastalıklı ve çürüyen ağaçların çıkarılması bahanesi ile bu işle ilgilenen şirketler, en iyi ladin, çam ve meşe ağaçlarını kesip Çin’e naklediyor. İddialar yangınların kasti olarak çıkarılmasına kadar uzanıyor. Buna göre Çin, Rus şirketler ile anlaşarak Sibirya’yı yakıyor ve ormandaki ağaçların kendilerine satılmasını sağlıyor. Fakat bu eylem dünyanın geleceğini ciddi anlamda tehdit ediyor.

Kaynak: https://www.tamgaturk.com/sibirya-yaniyor/

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!