SON DAKİKA

SERBEST KALMAK İÇİN TÜM MALVARLIĞINI SUNDU

Bu haber 21 Temmuz 2017 - 0:04 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:59
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Halkbankası CEO’su Hakan Atilla da kefaletle serbest kalma talebi yaptı, bütün varlığını teminat olarak sundu.

Washingtonhattı’ndan İlhan Tanır’ın haberine göre, Mehmet Hakan Atilla kefaletle serbest kalma talebi yaptı, bütün varlığını teminat olarak sundu.

‘İYİ KARAKTERİ VE SAYGINLIĞI NEDENİYLE…’

Geçtiğimiz Mart ayının 27’sinde New York’ta tutuklanan Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla mahkemeye başvurarak, kefaletle serbest bırakılmayı talep etti.

Atilla, daha önce kefalet için başvurmamıştı.

Yargıç, Reza Zarrab davasına da bakan: Richard Berman.

Atilla’nın avukatı, Victor Rocco, mahkemeye sunduğu 10 sayfalık dilekçede, Atilla’nın ABD’ye bağlılığı (yaşadığı ortam, akraba ve evi vs.) olmadığı halde, suçlamaları inceledikten sonra, Atilla’nın iyi karakteri ve saygınlığı nedeniyle bir kefalet paketi hazırladığını bildirdi.

‘REZA 50 MİLYON SUNMUŞTU’

ABD hukukunda kefaletle serbestlik temel bir hak ve kefalet taleplerinin büyük bir çoğunluğu kabul ediliyor. Reza Zarrab elli milyon dolarlık kefalet talebi sunmasına rağmen kefalet talebi reddedilmiş ve bu konu çok gürültüler koparmıştı.

Yargıç, tutukluların hiçbir şartın mahkemeye tekrar geleceğini garantiya almayacağını veya kamunun bu serbestlikten zarar görmeyeceğinden emin olmadığında kefalet taleplerini reddetme yetkisi var.

Atatürk'ün Katilleri

Avukat Rocco, Atilla’nın Zarrab 2016’da tutuklandıktan sonra ikinci kez ABD’ye geldiğini ve 3 gün kaldıktan sonra çıkış yaparken tutuklandığını hatırlattı.

‘MAFYA DEĞİL, 10 BİN DOLAR KAZANIYOR’

Atilla’nın aylık 10 bin dolar kazancı olduğunu hatırlatan Rocco, New York’da mahkemeye yakın bir yerde bir apartman tutarak, pasaportunu verebileceği ve elektronik kelepçe ile evde kalacağını garanti edebileceğini kaydetti.

Atilla’nın bankacı olduğu için kaçtığı takdirde Halkbankası da dahil olmak üzere hiçbir yerde iş bulamayacağını hatırlatan avukat Rocco, kaçması halinde Atilla’nın Türkiye’de de olsa pek huzur bulamayacağını ifade etti. Ayrıca Atilla’nın mafya veya uluslararası bağları olan zengin biri olmadığı hatırlatılmış.

‘AİLESİNİN DÜNYADA SAHİP OLDUĞU HER ŞEYİ…’

Rocco, Atilla ve eşinin sahip bulundukları bütün taşınmazları kefalet olarak sunacaklarını ve bunla ilgili senet imzalayacaklarını ayrıca mahkemenin sunduğu bütün şartları da kabul edeceğini ilan ediyor. Elektronik bilezik takmayı ve bütün seyahat belgelerini (pasaport vs.) teslim etmeyi taahhüt ediyor.

Avukat Rocco, dilekçenin bir başka yerinde ise ‘Atilla ve ailesinin dünyada sahip olduğu herşeyi sunduğunu’ ilan ediyor.

Dilekçeye ek olarak sunulan bir başka ‘kanıt’ dilekçesinde yaklaşık yarım düzine Türkiye vatandaşı Mehmet Hakan Atilla’nın lehine şahitlik yaparak, kefalet talebinin kabul edilmesini talep ettikleri görülüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!