SON DAKİKA

Selvi’den yeni iddia: Erdoğan, Gökçek’e ‘Bu işi fazla uzatma’

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Erdoğan’ın Gökçek’in istifasını söyledi

Bu haber 09 Ekim 2017 - 11:57 'de eklendi.

Melih Gökçek’in istifa edip etmeyeceği konusu sıcaklığını korurken Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’den yeni bir iddia geldi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifa iddialarını reddetmesinin ardından, AKP’ye yakın isimlerden Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Selvi, Gökçek’in Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrası “Proje anlattım” açıklamasının doğru olmadığını savundu, Erdoğan’ın istifasını istediğini iddia etti.

Abdulkadir Selvi’nin “Gökçek’e verilen mesaj” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

“AK Parti’deki değişim sadece kadrolardaki yenilenme ile sınırlı tutulursa, sehpanın bir ayağı eksik olacak. Çünkü millet değişim derken sadece il başkanlarını ya da belediye başkanlarını kastetmiyor. Kadrolardaki değişim halkasının söylem ve politikalardaki değişimle güçlendirilmesi gerekiyor.

Peki değişimini talep ettiği belediye başkanları direnirse Erdoğan ne yapacak? Değiştirilmesini istediği isimlerle seçimlere gittiği takdirde kaybedeceğini biliyor. “Kimle kazanacaksak seçime onunla gideriz” demesi ondan. 16 Nisan referandumunda oyların düştüğü yerlerde, sonuçlarda belediye başkanlarının etkin olduğunu gördü. O nedenle, “Mahalli İdareler seçiminden ne kadar güçlü olarak çıkarsak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine o kadar güçlü ve moralli gireriz” diye uyardı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde çelme yemek istemiyor. O nedenle şimdiden tedbir alıyor. Sorunun uhuletle ve suhuletle çözülmesini istiyor. Ama Erdoğan bu işin hiçbir zaman liderliğinin tartışılması noktasına varmasına izin vermez.

Gökçek’le görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüştüğü Melih Gökçek’e, “Bu işi fazla uzatma” dediği söyleniyor. Gökçek’in, “Benim bu şekilde çekilmem doğru olmaz” dediği ve yerel seçimlerin yapılacağı tarihe kadar görevinin başında kalmak isteğini ilettiği söyleniyor. Erdoğan’ın ise Gökçek’e yaptığı hataları sıralayıp, Ankara’daki gerilemeye neşter vurulmadığı takdirde seçimlerin kaybedilme tehlikesini anlattığı söyleniyor. Erdoğan, değişim ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu anlatıyor ve Gökçek’in hukukunun korunacağını belirtiyor. Gökçek ayrılırken tekrar, “Bu işi fazla uzatma” diyor. Görevden ayrılanlar için hiçbir taahhüt altına girilmiyor ama eğer Gökçek sorun çıkarmadan çekilmeyi başarırsa, onun için yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan başdanışmanlığı ve milletvekili adaylığı gibi seçenekler konuşuluyor.

Hatta Gökçek’ten sonra iki model üzerinde duruluyor. 2019 seçimlerinde büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilebilecek yüksek profilli bir isim mi olsun, yoksa seçimlere kadar görev yapacak sadakati ön planda olan düşük profilli bir isim mi olsun şeklindeki seçenekler tartışılıyor.

Mümtaz Soysal’ın siyasete kazandırdığı bir deyimdi “vuruşarak çekilmek”. AK Parti geleneğinde ise vuruşmak değil, mutabakat esas alınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu iş ‘ben yaptım oldu’ demekle olmaz” uyarısı önemli. O nedenle Melih Gökçek başta olmak üzere istifası istenen isimlere, “onurlu bir çekiliş”imkânı sunulmalı.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!