SON DAKİKA

ŞEHİT YAKININDAN BÜTÇE TEPKİSİ

Şehit Büyükelçi Ahmet Galip Balkar’ın yeğeni Celal Kemal Balkar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde şehit yakınlarına bütçe ayrılmamasına tepki gösterdi.

Bu haber 23 Mart 2019 - 2:45 'de eklendi.
Abone ol

”Ermeni soykırımı yoktur” dediği için ”Ermeniler İçin Adalet Komandoları” adlı terör örgütü tarafından şehit edilen eski Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip Balkar’ın yeğeni Celal Kemal Balkar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde şehit yakınları için bütçe ayrılmamasını eleştiren Balkar, ” 24 Nisan sözde Ermeni soykırımını anma günü. O gün hepsi Trump’ın ağzına bakacaklar acaba Amerika Başkanı soykırım mı diyecek başka bir şey mi diyecek ve Dışişleri Bakanlığı dünyada en fazla teröre kurban veren bizim dışişlerimiz diyecek. Olayın özeti şu muhtara bütçe var, şehit yakınına bütçe yok.” dedi.

Şehit edilen Türk diplomatlar ve vatandaşlar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Ankara’da Cebeci Asri Mezarlığı’nda düzenlenen törenle anıldı. Bir şehit yakını olarak törene katılmak için bakanlığı arayarak bilgi almak istediğini söyleyen Celal Kemal Balkar yetkililerle arasında geçen diyaloğu şöyle anlattı:

”9 Mart’ta Sırbistan’da anma etkinliği vardı(Şehit Büyükelçi Balkar 9 Mart’ta uğradığı saldırıda vuruldu, 11 Mart’ta şehit oldu). Oraya katılmak istedim. Bu sene amcamın kızı katılacağı için ben katılamadım. Bunun üzerine bakanlığı arayarak Ankara’da Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki anma etkinliğine katılmak istediğimi söledim. Bize davetiye mi gönderilmesi gerekiyor, nasıl katılacağız diye bilgi almak istedim. Ankara’da Cebeci Asri Mezarlığı’nda düzenlenen törene davet edildim. Yol ve konaklama masrafları hakkında da bilgi almak istediğimde, Protokol Daire Başkanlığı’ndan Barış Bey ‘Bakanlığın bütçesi yok, kendi imkanlarınızla geleceksiniz.’ dedi.

Geçen yıl aynı konu hakkında soru sorduğumda sadece davetlilerin yol ve konaklama masraflarının karşılandığı cevabını almıştım. Bunu hatırlattığımda ‘Bu konu hakkında bilgim yok’ deyip araştıracağını söyledi. Sonraki görüşmemizde yine ‘bütçe yok’ cevabını aldım.”

Atatürk'ün Katilleri

CİMER’e bir mesajla durumu bildirdiğini söyleyen Balkar, ” Onlar beni Sosyal Yardımlaşma’ya yönlendirdi. Sosyal Yardımlaşma’dan ise belgenin yeni geldiğini 1 ay için de ancak işleme girebileceğini söylediler. Ben ısrar edince yarın evinize geliceğiz dediler. Daha sonra beni arayıp ‘Evde yoksunuz…’ dediler. Sonuç olarak mütevelli heyetindeki 11 kişinin oyu ile talebim reddedilmiş. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti muhtarlari İspanya’ya gönderiyor. Buna bütçe var. 2000 muhtarı umreye gönderiyor bütçesi yine var. Ama şehit büyükelçinin yakını Ankara’ya gitmek için otobüs bileti istiyor. Atakum Kaymakamlığı’nda yapılan toplantıda bu talep reddediliyor.

24 Nisan sözde Ermeni soykırım günü. O gün hepsi Trump’ın ağzına bakacaklar: Acaba Amerika Başkanı soykırım mı diyecek başka bir şey mi diyecek ve Dışişleri Bakanlığı dünyada en fazla teröre kurban veren bizim dışişlerimiz diyecek. Olayın özeti şu: Muhtara bütçe var şehit yakınına bütçe yok.” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!