SON DAKİKA

SAZLIDERE BARAJI ALARM VERİYOR: SU SEVİYESİ YÜZDE 11,23′ E DÜŞTÜ

İstanbul’da yağışsız geçen yaz mevsimi nedeniyle barajlardaki doluluk oranı yüzde 40’ın altına indi. Sazlıdere Barajı’nın doluluk oranı ise yüzde 11,23 seviyesine düştü. Drone ile çekilen görüntülerde baraj tabanlarının susuzluktan çatladığı görüldü.

Bu haber 25 Eylül 2020 - 1:17 'de eklendi.

İstanbul barajlarındaki su seviyeleri yağışsız geçen yaz aylarının ardından düşmeye başladı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre barajlardaki doluluk oranı yüzde 39,25’e indi. Sazlıdere Barajı’nın su seviyesi ise yüzde 11,23 seviyesine düştü.

Baraj tabanında çatlaklar oluştu

Suların yüzlerce metre çekildiği alan havadan görüntülendi. Çekilen görüntülerde kuraklığın boyutu gözler önüne serilirken, suların çekildiği alanda kuşların tünediği ve çatlakların oluştuğu gözlendi. Öte yandan baraj çevresine piknik yapan vatandaşların çöplerini bırakmaları nedeniyle kirlilik oluştuğu görüldü.

Ne zaman göle insek her yerde çöp var”

Piknikçilerin çöplerini bırakıp gittiğini ifade eden İbrahim Emirdoğan, “Biz ne zaman göle insek her yerde çöp var. Kışında çok iyi bir kar yağışı olmadı sular hepten çekildi. İstanbul’unda içme suyu havzasının yüzde 10’luk kısmı Sazlıdere Baraj’ından karşılanıyor. Ama şu anki durumda bizi tedirgin ediyor. Ayrıca biz neye üzülelim, insanların burayı çöplüğe çevirmesine mi, yoksa suların çekilmesine mi” dedi.

İnsanlar çöplerini bırakıp gidiyor

Pikniğe gelen kişilerin çöplerini bırakmasından şikayetçi olan İbrahim Yörük, “Bu sene kurudu gölümüz bu zamana kadar doluydu. İnsanlarda buraya gelip piknik yapıyor, sonra çöplerini bırakıp gidiyor. Bizde bir şey yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

25 gün de göl kurudu

Toprakların kuruduğunu söyleyen Orhan Yavaş, “25 günde göl kurudu resmen. Göl kenarlarında pislik içinde. Buraya gelenler çöplerini bırakıp gidiyor. Mayıs ayında da bir yağmur yağdı daha yok. Topraklarda kurudu” ifadelerini kullandı.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!