SON DAKİKA

SAYIŞTAY’DAN İBB RAPORU: DERNEKLERE VE VAKIFLARA PARA SAÇILMIŞ

Sayıştay, 2019 raporunda, İBB’nin derneklere, vakıflara, kişilere yapılan yardımların kanunsuz olduğunu tespit etti.

Bu haber 11 Ekim 2020 - 0:00 'de eklendi.
Abone ol

Sayıştay’ın “2019 Düzenlilik Denetim Raporu’nda”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bazı dernek ve vakıflara ait bakım ve onarım işlerinin yaptırdığı, belediyeye ait araçların dernek, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinde kullandırıldığı konularında tespitler yer aldı.

Kurum raporunda, ücretsiz yapılan bu işlemlerin kanunsuz olduğuna dikkati çekti.

Sayıştay: Dernek, vakıf, birlik ve benzeri teşekküllere yardım kanuni değil

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, dernek ve vakıflarca kullanılan binaların bakım ve onarım işlerinin İBB tarafından yaptırılması, Sayıştay raporunda şu ifadelerle belirtildi:

İdare tarafından bazı dernek ve vakıflarca kullanılan binalara ilişkin bakım ve onarım hizmetinde bulunularak yasal dayanağı olmaksızın dolaylı yoldan ayni yardımda bulunulmuştur.

… Dolayısıyla; dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekkülere belediyeler tarafından yardım yapılabilmesini sağlayacak kanuni dayanak mevcut değildir.

… Belediyenin görev ve sorumluluk alanlarındaki konularla ilgili olmayan ve mevzuatına göre kabul edilebilir bir hizmet projesini içermeyen protokollere istinalde, vakıf ve derneklerin kullanımındaki taşınmazların bakım ve onarım işlerinin belediyece yaptırılması ve ayni yardımda bulunmasının mümkün olmadığı tespit edilmiştir.

Görevlendirilmiş, ücreti alınmamış”

Raporda, İBB’ye ait araçların, dernek, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinde kullandırıldığıyla iligili olarak “İdare taşıtları, mevzuatına göre kabul edilebilir bir ortak hizmet projesi olmaksızın çeşitli dernek, vakıf, sivil toplum kuruluşu ve kişiler için görevlendirilmiş ve bunun için herhangi bir ücret alınmamıştır” denildi.

“Mevzuata uygun yürütülmesi uygun olacaktır”

Ayrıca, araç tahsislerinin mevzuata uygun olmadığına yönelik şunlar kaydedildi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Belediye araçları ile bu araçlara ilişkin görevlendirmelerin incelenmesi sonucunda; mevzuata göre kabul edilebilir bir ortak hizmet projesi olmaksızın çeşitli dernek, vakıf, sivil toplum kuruluşu ve kişilerin ihtiyaçları için talepleri üzerine idarenin tasarrufunda bulunan otobüs ve minibüs gibi araçların görevlendirildiği, bunun için herhangi bir ücret alınmadığı tespit edilmiştir.

Mevzuatına göre kabul edilebilir ortak hizmet projesi mevcut olmadığı sürece, idare araçlarının dernek, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarına veya kişilere ücretsiz veya indirimli tarifeyle kullandırılması yasal olmadığından, idare araçlarının tahsis ve görevlendirme işlemlerinin mevzuatına uygun yürütülmesi uygun olacaktır.

İmamoğlu: “Derneklere, cemaatlere, vakıflara hizmet işi bitti”

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerini göğüsleyen Ekrem İmamoğlu, henüz mazbatasını almadan yaptığı açıklamada, “Adama, kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara, derneklere hizmet işi bitti” demişti.

AKP’nin itirazı ve Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı karar nedeniyle yenilenen İstanbul seçimlerinde ikinci kez başkan olarak seçilen İmamoğlu 23 Haziran 2019 seçiminin ardından Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan protokollerin iptal edildiği açıklanmıştı.

Protokolleri iptal edilen vakıf ve derneklere, 357 milyon liralık kaynak aktarıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Bu konu uzun süre tartışılmıştı. Belediye yönetimi kaynak aktarıldığını savunurken, ilgili kurum ve kuruluşlar iddiaları reddetmişlerdi. 

Parlamento Haber | Korku yok!