SON DAKİKA

SAYIŞTAY’DAN ‘GİZLİLİK’ ELEŞTİRİSİ

Sayıştay, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nı kamuoyuna açıklanması gereken bilgileri gizlediği konusunda uyardı. Kurumsal kapasite ve nitelikli insan kaynağının artırılması projelerinin bile gizlenmesi eleştirisine, müsteşarlıktan “Üst yönetim uygun gördü” yanıtı geldi.

Bu haber 15 Ocak 2019 - 23:43 'de eklendi.
Abone ol

Sayıştay, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nı (SSM), “gizlilik” gerekçesiyle kamuoyunun bilmesi gereken birçok bilgiye, plan ve programlarında yer vermediği için eleştirdi.

Dev savunma projelerini yürüten Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 2017 yılı faaliyetlerine ilişkin Sayıştay denetim raporunda, “ölçüsüz gizlilik” konusunda önemli saptamalar yer aldı.

Müsteşarlığın, diğer özel bütçeli idareler gibi stratejik plan ve performans programı hazırlamakla yükümlü kılındığı vurgulanan raporda, yapılan bütün harcamaların stratejik planda bir yeri, performans programında bir bütçe karşılığının olması gerektiği belirtildi.

“MALİYET VE KAYNAK YOK”

Stratejik planda SSM özel bütçesine ilişkin maliyetlere ve kaynaklara yer verilmediği bildirilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Stratejik Planda, SSM özel bütçesinin, personel giderleri ile mal ve hizmet alımlarına yönelik kullanılmakta olduğu, savunma ve güvenliğe ilişkin projelerin finansman kaynağının SSDF olduğu ve proje ve faaliyetlerin maliyet bilgileri gizlilik içerdiğinden söz konusu bilgilerin verilememekte olduğu belirtilmiştir.

Örnek olarak, ‘Savunma ve Güvenlik Ekosistemi İçinde Yetenekli ve Deneyimli İşgücünün Oluşturulması’ nitelikli insan kaynağının artırılmasına yönelik olup gizlilik içeren projeler kapsamında değildir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘Kurumsallaşmayı Destekleyen Yönetim Sistemlerinin Kurulması, İyileştirilmesi ve Uygulamanın Başarısının Artırılması” altında yer verilen hedefler ve performans göstergeleri kurumsal kapasiteyi artırmaya yönelik olup SSDF kapsamında yürütülen projelere ilişkin bir amaç değildir.

Yine ‘Kurumsal Yeteneklerin Sektörde Fark Yaratacak Şekilde Geliştirilmesi” amacı ile bu amaca ilişkin hedef ve performans göstergeleri de SSDF projeleri kapsamında değildir. Ancak, bahsi geçen amaçlara ve bu kapsamda değerlendirilebilecek diğer hedeflere ilişkin herhangi bir maliyet ve kaynak ihtiyacı da planda yer almamaktadır.”

“BİLGİ YOK, DEĞERLENDİREMİYORUZ”

Faaliyet Raporunda, Performans Programı ile hedeflenen düzeylere ulaşılıp ulaşılmadığı, sapma olup olmadığı ve sapma nedenleri konusunda da herhangi bir bilginin yer almadığı belirtildi. Bu nedenle faaliyetlerin, tutarlılık, doğrulanabilirlik, geçerlilik ve ikna edicilik kriterleri açısından değerlendirilemediği vurgulandı. Müsteşarlık, Sayıştay’a gönderdiği yanıtta, raporda bu eleştirileri karşılayacak bölümler olduğu ancak üst yönetimin “gizli kalması faydalı olacaktır” görüşü nedeniyle bu metnin sunulmadığını iletti. Yazıda, “Yönetmeliğin tüm düzenlemelerine gerekli hassasiyet gösterilerek hazırlanmış olan versiyon iletilebilir” denildi. Sayıştay ise kamuoyuna açıklanan belgeler üzerinden denetim yaptığının altını çizerek, faaliyet raporunun bu şekilde hazırlanmasında yarar olduğu
yanıtını verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!