SON DAKİKA

SAYIŞTAY RAPORU ORTAYA ÇIKARDI: TPAO, YAKLAŞIK 2.6 MİLYAR DOLAR BORÇLANDI

Sayıştay’ın TBMM’ye sunduğu 2019 raporuna göre Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine devam eden TPAO 350 milyon liralık nakdi sermaye ödemesinin yapılmaması nedeniyle faaliyetlerini sürdürebilmek için borçlandı. TPAO’nun faaliyetlerine devam edebilmek için yaklaşık 2.6 milyar dolar borçlandığı belirtildi.

Bu haber 01 Ocak 2021 - 18:14 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

TBMM KİT Komisyonu’na sunulan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) 2019 yılı Denetim Raporu’nda, kurumun 2020-2023 yıllarında 16 adet kuyuda arama ve sondaj faaliyeti yapmasının öngörüldüğü kaydedildi. 

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mahmut Lıcalı’nın haberin göre; Kurumun, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yaptığı yüzde 10 oranındaki hasılat payı ödemesinin faaliyetlerin finansmanını zorlaştırdığına işaret edilen raporda, TPAO’nun faaliyetlerine devam edebilmek için yaklaşık 2.6 milyar dolar borçlandığı belirtildi. 

Raporda, “Satın alınan 3 adet derin deniz sondaj gemilerinin işletme maliyetleri, yurtdışı yatırımları, derin deniz sondajları, kara sondajları, kaya gazı ve petrolü için yapılan unkonvansiyonel sondajlar ve eski sahaların iyileştirme yatırımlarını finanse edebilmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ödenen hasılat payı, faaliyet zararına neden olmakta, sürdürülebilirliğini zorlaştırmaktadır” denildi. 

Raporda, hasılat payı uygulamasına son verilmesi ve 350 milyon TL’lik sermaye ödemesinin yapılması gerektiğini vurgulandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!