SON DAKİKA

SAYIŞTAY RAPORU: ESKİ BAKANLARA KORUMA ARACI TAHSİS EDİLMİŞ  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4 eski bakana koruma araç tahsis etti. Sayıştay uygulamanın usulsüz olduğunu tespit ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, uygulamanın mevzuata uygun olduğunu savundu.

Bu haber 25 Aralık 2020 - 21:32 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ANKA’da yer alan habere göre; Sayıştay’ın 2019 raporuna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı eski bakanlara koruma araç tahsis etti. Sayıştay’ın mevzuata aykırı olduğunu tespit ettiği uygulamayı İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

İYİ Parti’li Öztürk’un soru önergesini yanıtlayan Bakan Kurum, toplamda 4 eski bakana koruma araç tahsis edildiğini açıkladı. Bakan Kurum cevabında, uygulamanın mevzuata uygun olduğunu, konu ile ilgili Sayıştay’a açıklamada bulunduklarını, uygulamanın Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’ne dayanarak yapıldığını anlattı.

Araçların toplu hizmet alım ihalesi kapsamında kiralandığını, sürecin şeffaf işletildiğini belirten Kurum, yanıtı şöyle:  

“Geçmişte görev yapmış sayın Bakanlarımıza yapılan koruma araç tahsisleri için ayrı bir satın alma işlemi yapılmamakta, Bakanlığımız ihtiyaçları için tespit edilen hizmet araçları kapsamında toplu araç kiralama ihalesi ile temin edilmektedir. (…) Araçlara ilişkin bakım, onarım giderleri sözleşme hükümlerine göre yüklenici firma tarafından karşılanmakta olup, Bakanlığımızca bakım onarım gideri ödemesi yapılması söz konusu değildir.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!