SON DAKİKA

Sayıştay Raporu: Elektrik Dağıtım Şirketleri Devlete Milyonluk Borçlarını Ödemedi

37 elektrik dağıtım şirketinin 2020 yılında yüzde 20’lik katkı payını ödemediği Sayıştay raporlarına yansıdı. CHP’li Özgür Karabat, bakanlığa verdiği soru önergesiyle konuyu meclis gündemine taşıdı.

Bu haber 25 Ekim 2021 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

Sayıştay raporları, 2020 yılında 197 elektrik dağıtım şirketinin 37’sinin devlete ödemesi gereken yüzde 20’lik katkı payını ödemediğini ortaya koydu. CHP’li Özgür Karabat, konuya ilişkin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Karabat, ödenmeyen borçların miktarının 200 milyon lirayı bulduğunun söylendiğini ifade ederek bu miktarla kaç ailenin elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini sordu: 

Hangi firmalar bu borçları ödemiyorlar? Bunların tutarı ne kadar? Vatandaşın kafasında boza pişirenler bunlara karşı niçin tedbir almıyorlar? Niçin hukuki yollara gitmiyorlar? Bu tutarın yaklaşık 200 milyon lirayı bulduğu söyleniyor. Bununla ne kadar ailenin elektrik faturası bir yılda ödenirdi? 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

3,5 MİLYON HANENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Bakanlığın sunduğu verilere göre 2020 yılında yaklaşık 2,5 milyon hanenin elektriği ödenmeyen faturalar gerekçesiyle kesildi. Verilere göre, halen yaklaşık 1 milyon hanenin elektriğinin kesilmiş olduğu belirtiliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!