Sayıştay Ortaya Çıkardı: AKP’li Yıldırım Belediyesi tanıtıma Yaklaşık 4 Milyon Lira Harcamış

AKP’li belediyeler, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi hükümlerine bir türlü uymuyor. Bursa AKP’li Yıldırım Belediyesi’ni inceleyen Sayıştay, belediyenin 203 milyon TL kredi borcu olmasına rağmen, mali durumunu dikkate almadan, haber ve reklam tanıtımına yaklaşık 4 milyon lira harcadığını tespit etti.

Sayıştay Ortaya Çıkardı: AKP’li Yıldırım Belediyesi tanıtıma Yaklaşık 4 Milyon Lira Harcamış
Yayınlama: 21.11.2022
Düzenleme: 21.11.2022 14:43
22
A+
A-

Milyonlarca lira kredi borcu bulunan AKP’li Yıldırım Belediyesi, mali durumunu dikkate almadan haber ve reklama milyonlar harcamış.

SAYIŞTAY TESPİT ETTİ

Bursa’da AKP’li Yıldırım Belediyesi’ni inceleyen Sayıştay, belediyenin Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi hükümlerine uymadığını tespit etti. Raporda, belediyenin yerel ve ulusal gazetelerde, televizyonlarda ve internet sitelerinde, mali durumu dikkate almadan, faaliyet ve hizmetlerinin tanıtılması amacıyla toplam 3 milyon 936 bin 805,50 TL tanıtım, haber ve reklam harcaması yaptığına dikkat çekildi.

KREDİ BORCU 203 MİLYON LİRA

Belediyenin yüklü kredi borcunun da olduğu görülen raporda şöyle denildi;

“Bu harcamalar tasarruf genelgesinde belirtildiği gibi mevzuattan kaynaklanan zorunluluk gereği yapılan harcamalar olmadığı gibi bu harcamalar arasında kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olmayan harcamalar da bulunmaktadır.

Kamu idaresi cevabında, bulguda belirtilen faaliyetlerin çoğunlukla mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri kapsamında olduğu belirtilmekte ise de; Belediye projelerinin tanıtılmasından ziyade günlük faaliyetlerin haber yaptırılmasının mevzuat gereği zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıca, Belediyenin faizi ile birlikte 203 milyon 286 bin 312,05 TL kredi borcunun bulunduğu, dolayısıyla kaynakların verimli kullanılması gerektiği bir dönemde günlük
faaliyetlerin bu kadar yoğun haber ve reklam yaptırılması için kaynak kullanılması Belediye Kanunu’nun 14’üncü maddesine de aykırılık teşkil ettiği düşünülmektedir.”

ARAÇ KİRALAMA İHALESİNDE TEMEL İLKELERE UYMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Sayıştay’ın 2020 raporunda da AKP’li Yıldırım Belediyesi’nin araç kiralama ihalesinde temel ilkelere uymadığı ortaya çıkmış, raporda şu ifadeler yer almıştı;

“9 milyon 384 bin 892,34 TL yaklaşık maliyetli 95 adet araç kiralama ihalesinde (01.01.2020 – 30.06.2021) döküman alanların sayısı 17 olduğu halde, ihaleye (2019/480773) sadece 3 teklif sunulmuş ve bu tekliflerden sadece birisi geçerli sayılmıştır. Tek geçerli teklif 9 milyon 280 bin 293,48 TL olup, bu bedelle sözleşme imzalanmıştır.”

SADECE BİR FESTİVALE 4 MİLYON LİRA HARCADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİ

Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni de inceleyen Sayıştay, 2021 raporunda, belediyenin temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderlerinde Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nde yer alan hükümlerine uymadığını tespit ederek, sadece bir festival için yaklaşık 4 milyon lira harcadığını ortaya çıkartmıştı.

KAYNAK: SÖZCÜ

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı