SON DAKİKA

SAYIŞTAY, ADALET BAKANLIĞI’NIN 272 MİLYON 766 BİN TL BORCU OLDUĞUNU TESPİT ETTİ

Sayıştay’ın Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre mahpusların çalıştırıldığı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumu’na Adalet Bakanlığı’nın272 milyon 766 bin 71 lira 55 kuruş borcu var. İşyurtları’nın kayıtlarında bu miktar ‘“alacak’ olarak yer alırken, Bakanlığın hesaplarında bu borç yer almıyor. Bakanlığın faturalarını inceleyen Sayıştay denetçileri, bu borcunun mali tablosuna yansıtmasını istedi.

Bu haber 05 Ekim 2020 - 18:56 'de eklendi.
Abone ol

Adalet Bakanlığı’nın mahpusların çalıştırıldığı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumu’na 272 milyon 766 bin 71 lira 55 kuruş borcu olduğu tespit edildi. Sayıştay’ın Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu’na yansı yan bu miktar Bakanlığın mali tablolarında yer almadı. Bakanlığın fişlerini inceleyen Sayıştay denetçileri, bunları İşyurtları’nın muhasebe kayıtlarında da “alacak” olarak yer aldığını tespit etti.

Bakanlığa uyarda bulunan Sayıştay denetçileri, İşyurtları’nın alacağının “borç” olarak mali tabloya yansıtılmasını isteyerek, “ Adalet Bakanlığı tarafından söz konusu işlemlerin tahakkuklarının yapılmadığı ve muhasebe kayıtlarına alınmadığı anlaşılmıştır. Kurum, her iki kurum arasında entegre bir yazılım programının geliştirilmesi için çalışmalar başlatmıştır. Kurum mali tablolarının güvenilirliği, doğru ve gerçek bilgi üretmesi için tutarındaki borcun tablolarda düzenlenmesi gerekmektedir” dedi.

Kaynak: ANKA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!