SON DAKİKA

SATDER BAŞKANI KARAMAN: BİZİM ÜLKEMİZDEKİLER TEHLİKEYİ GÖRMÜYOR MU?  

SATDER Başkanı Recep Karaman, Türkiye’ye 2020 yılında da ithal çöpün gelmeye devam edeceğini söyleyerek, sanayicilerin baskısı sonucu duruma izin verildiğini ve çöplerin A150106 kodu ile gelen atıkların içine konulduğunu ileri sürdü.

Bu haber 08 Aralık 2019 - 1:19 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Anayurt Gazetesi’nde yer alan habere göre, Sokak Atık Toplayıcıları Derneği (SATDER) Başkanı Recep Karaman, Türkiye’ye 2020 yılında da ithal çöpün gelmeye devam edeceğini söyledi.

Çin’in ithalata sınırlama getirmesiyle atıklar önce Malezya, Polonya, Vietnam ve Tayland’a yöneldi.  Ardından bu ülkeler de plastik ithalatına kısıtlamalar getirince atıkların yönü Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye çevrildi. Fırsatı gören bazı firmalar, Avrupa’nın ‘değerlendirilebilir’ atıklarını Türkiye’ye daha ucuza ithal etmek için çöpleri de ithal etmeye başladılar. Böylece yüzde 30-40’lık değerlendirilebilir atığa karşılık yüzde 60-70’i Avrupa’nın zehirli ve tehlikeli atıklarından oluşan çöpleri Türkiye’ye yığılmaya başladı. Bu konuyu gündeme SATDER Başkanı Recep Karaman getirmişti ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçmişti. Düzenleme yapılacaktı ancak Karaman’ın ifadesine göre Türkiye’ye ithal çöpler gelmeye devam edecek.

2020 YILINDA DA GELMEYE DEVAM EDECEK

Karaman ithal çöpün 2020 yılında da gelmeye devam edeceğini söyleyerek, şunları belirtti: “İthal atıkları konusuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el atmış ve getirilen atığın ton başına 300 lira vergi getirmiş, bu ötelenmişti.Bu konuda 3 toplantı yaptık ancak gelinin noktada dağ fare doğurdu. Değişen hiçbir şey olmadı.Dışarıdan plastik kodu kullanılarak getirilen ithal çöpler 2020 yılında da gelmeye devam edecek gibi görünüyor.”

‘SERMAYEYE KARŞI BOYUN EĞİLDİ’

“Şu anda kağıt sanayicileri yurtiçindeki kağıt alımını durdurdu, yurtiçinden kağıt almıyorlar. Alan firmalar da fiyatları çok çok düşürdü. Birçok geri dönüşüm firması da kapandı ve iflas etti. Ülkedeki sıfır atık sistemi bir nevi çöktü. Maalesef sermayeye karşı boyun eğildi. Sesimizi ilerleyen süreçte daha gür çıkarmaya başlayacağız ve gerçekleri ilerleyen günlerde açıklayacağız. Eskiden tonunu 300- 350 lira arasında sattığımız kağıdı, şimdi 100- 150 liraya satıyoruz. Önümüzdeki günler sektör için çok daha zor geçecek.”

‘A150106 KODU İLE GELENLERDE HER TÜRLÜ MALZEME VAR’

“1 Ocak’ta Ticaret Bakanlığı ürün güvenliği ve denetimiyle ilgili tebliğ yayınlayacak. Bu tebliğdeki A150106 kodu ile gelen atıkların içinde her türlü malzeme var. Bu kod karışık malzeme kodu ve içinde plastiğin çeşitleri oluyor. Örneğin şırınga tehlikeli atık ama plastik atığın içine sokuluyor.”

Atatürk'ün Katilleri

‘SANAYİCİLERİN BASKISI SONUCU İZİN VERİLDİ’

Türkiye’ye Avrupa’dan gelen çöplerin A150106 kodu ile sokulduğunu ileri süren Karaman,“Ülkeye en çok bu kodla çöp geliyordu, Çevre Bakanlığı bunu yasaklamıştı. Ancak sanayicilerin baskısı sonucu yeniden izin veril-di. Sanayi Bakanlığı’nın özellikle ciddi baskısı oldu ve taraf olduklarını toplantılarda ifade ettiler. ‘İthalatın yasaklanmasına karşıyız’ dediler” ifadelerini kullandı.

‘SIFIR ATIKTAN BAHSETMEK İMKANSIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü Sıfır Atık Projesi’nin tersi yönünde hareket edildiğinin altını çizen Karaman, “Bir yandan Sıfır Atık diyeceksiniz, bir yandan sınırsız çöp ithalatının önünü açık bırakacaksınız. Şu anda sıfır atıktan bahsetmek imkansız” dedi.

‘BİZİM ÜLKEMİZDEKİLER TEHLİKEYİ GÖRMÜYOR MU?’

“Öncelik yerli atığın dönüştürülmesi olmalı” diyen Karaman, “Avrupa’nın atıklarını daha önceden Çin alıyordu. Çin niye yasakladı. Çünkü sağlık ve çevre açısından sorun doğdu. İthal plastiklerin geldiği bölgedeki çocukların kanında yüzde 80 oranında daha fazla demir tespit edildi. Şimdi Çin yüzde 99 saflık oranında atığı kabul ediyor.Bütün ülkeler tehlikeyi görüyor, bir tek bizim ülkemizdekiler mi görmüyor?” diye sordu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!